Kalendarium prac ogrodniczych w marcu

W marcu przyroda budzi się do życia. Ziemia nie jest już zmarznięta, a temperatury są nieco wyższe. Przedwiośnie to dobry czas na prace porządkowe i przygotowanie naszego ogrodu do sadzenia. Od czego zacząć prace w ogrodzie w marcu? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.

Przycinanie drzew owocowych

W okresie przedwiośnia drzewa lepiej znoszą zabiegi pielęgnacyjne niż tuż przed rozpoczęciem lata. dzieje się tak dlatego, że znajdują się wtedy w stanie uśpienia. Kiedy nadejdzie wiosna, gałęzie i pąki drzew szybko rosną i regenerują się po przycięciu. Przycinanie wykonujemy w dni stosunkowo ciepłe, gdy nie pada. W marcu można ciąć dorosłe jabłonie, grusze i śliwy. Wprawdzie przez przycinanie plony będą mniejsze, ale za to lepszej jakości. Jabłonie, grusze i śliwy przycinamy „na obrączkę”, tzn. gałązkę odcinamy nad zgrubieniem pędu, jak najbliżej pnia.
Po przycięciu należy posmarować rany po cięciu pastą lub maścią ogrodniczą, np. Funaben 03 Pa.
Przedwiośnie to także dobry czas na przycięcie krzewów owocowych takich jak porzeczki, jeżyny czy agrest. Nowe okazy przycinamy tuż nad ziemią, natomiast w przypadku starszych krzaczków, usuwamy gałęzie stare i splątane.

Dbanie o trawę

Kiedy śnieg już stopnieje, można się zabrać za grabienie starych liści, gałęzi. Ważne, by ziemia była względnie sucha, abyśmy grabiami nie powyrywali trawy. Uschnięte liście lub gałęzie nadadzą się, by stworzyć kompostu. Wczesną wiosną dobrym pomysłem jest sadzenie traw ozdobnych, zwłaszcza tych z ciepłych rejonów, które potrzebują czasu, by się dobrze ukorzenić.
Pod koniec marca możemy wykonać pierwsze nawożenie trawnika. Jeśli nasza trawa jest w dobrym stanie, wystarczy użyć nawozu naturalnego. Pod koniec miesiąc, jeśli jest ciepło i sucho, możemy przeprowadzić pierwsze koszenie trawnika.

Grządka

Przygotowanie grządki pod uprawy to ważny krok. Dobre jest gruntownie przekopać ziemię, następnie wyrównać, usunąć chwasty. W marcu możemy zasadzić warzywa, którym niestraszne są niskie temperatury, np. nasiona grochu, bobu, rzodkiewki, marchwi, kopru czy roszponki.

Rośliny ozdobne

Kiedy mamy pewność, że nie grożą nam przymrozki, możemy zdjąć zimowe osłony z roślin ozdobnych. Najlepiej uczynić to w pochmurny dzień, dzięki czemu nie narazimy roślin na szok z powodu różnicy temperatur dziennych i nocnych. Ponieważ nawet do połowy maja mogą pojawić się przymrozki, dobrze jest sprawdzić długoterminową prognozę pogody. Po zdjęciu okryć należy je oczyścić, wysuszyć i schować do suchego pomieszczenia, ponieważ jeszcze się nam przydadzą.
Zwróćmy uwagę na uszkodzenia czy ślady chorób, wytnijmy uszkodzone pędy – są one przesuszone i pozbawione pączków. W domowych doniczkach możemy wysiać aksamitki, cynie, astry. Postawmy je na ciepłym i przewiewnym parapecie.
które później umieścimy w naszym ogródku.
Wiele roślin można rozmnażać przez podział. Zbyt gęsto rosnące rośliny należy rozdzielić.

Ochrona przed szkodnikami

Opryskanie drzew zanim szkodniki zaczną żerować, to skuteczne działanie zapobiegawcze. Ponadto nie zaszkodzimy owadom zapylającym, ponieważ jeszcze nie rozpoczęły lotów. Szkodniki takie jak czerwce mogą skutecznie zahamować rozwój roślin, zniekształcenia i obumieranie pędów. Osłabienie rośliny zwiększa jej podatność na choroby i inne szkodniki, przez co brak działania może skutkować całkowitym zamarciem drzewa.
Drzewa iglaste dobrze jest spryskać insektycydem, czyli preparatem przeciw insektom Promanal 60 EC. Głównym składnikiem środka owadobójczego jest olej parafinowy, przez co środek ten rozcieńczamy w proporcji 20 ml preparatu na litr wody, a oprysk wykujemy w taki sposób, aby ciecz spływała z pni i gałęzi.
Wszystkie działania związane z opryskiwaniem roślin są bardzo ważne i pozwalają uniknąć problemów w późniejszej porze roku.

Wiosenne nawożenie

Nawożenie gleby poprawia właściwości gruntu, dzięki czemu rośliny będą lepiej rosły. Dobrze jest użyć nawozów organicznych takich jak obornik, nawozy zielone czy kompost. W przypadku niewielkiego ogrodu takie środki mogą okazać się wystarczające, kupne nawozy stanowią tylko dodatek. Największe zapotrzebowanie na nawóz mają uprawy kalafora, rabarbaru i kapusty czerwonej, natomiast na uprawę grochu czy fasoli wystarczy minimalna ilość nawozów.

Sadzenie drzew

Po przygotowaniu ogrodu sadzimy drzewa z tzw. gołym korzeniem oraz w pojemnikach. Drzewa powinny być oddalone od siebie, ponieważ posadzone zbyt gęsto konkurują ze sobą o wodę, składniki pokarmowe i częściej chorują. Przedwiośnie to także dobry czas na zakładanie żywopłotów z roślin liściastych.

Pamiętajmy o podlewaniu roślin, jeśli ziemia jest zbyt sucha i regularnym usuwaniu chwastów.
W marcu możemy wykonać już sporo prac ogrodowych i przygotować ogród do dalszych działań.