Ogród w stylu japońskim

Czy nie byłoby miło mieć miejsce, w którym można się zrelaksować i poczuć spokój – a jeszcze lepiej jeśli to miejsce spełni nasze marzenia co do wyglądu i stylu. Dokładnie tak się dzieje, gdy stworzysz swój własny, wymarzony ogród japoński. Ogrody japońskie są tworzone jako przestrzenie medytacji i refleksji. To, co zaczęło się jako przestrzeń, w której elita rządząca Japonii mogła znaleźć spokój w burzy konfliktów i wojen w ich kraju, z czasem przekształciło się w sposób na życie i głęboko zakorzenioną kulturę.
Dlatego nietrudno zrozumieć, dlaczego pomysł ogrodu japońskiego miałby być tak korzystnym rozwiązaniem dla ogrodu.W świecie, który porusza się szybko i w życiu, w którym jest tak dużo stresów, posiadanie miejsca, w którym można się zrelaksować, a nawet znaleźć inspirację, jest ważniejsze niż kiedykolwiek.
Podczas gdy każda próba stworzenia tego typu krajobrazu będzie nieco inna w zależności od tego, kto go tworzy, teoria ogrodu powinna być spójna.

Naucz się podstaw japońskiego ogrodu

Według kuratora Japanese Hill and Pond Garden na Brooklynie w Nowym Jorku jest bardzo niewielu ludzi na świecie – tylko około 100 do 200 – które faktycznie stworzyły japoński ogród w jego najprawdziwszej formie. Aby jak najbardziej zbliżyć się do rzeczywistości lub przynajmniej czerpać inspirację z tego stylu, musisz najpierw zrozumieć podstawy.
Pierwszym rodzajem ogrodu japońskiego, który możesz wziąć pod uwagę, jest ogród skalny, który często zawiera element piasku. Ta forma nie zawiera elementu wody i jest przeznaczona do przedstawiania sceny z górami i rzekami. Piaskowy żwir zgrzebny w określony wzór ma symbolizować rzekę, a umieszczone na piasku skały symbolizują góry.
Następny rodzaj ogrodu zen, który możesz stworzyć, to ogród z mchem. Mech kwitnie w naturalnie wilgotnym i deszczowym klimacie Japonii, ale co ciekawe, mech nie potrzebuje dużo deszczu, aby się rozwijać. Oznacza to, że można go łatwo wkomponować w ogrody w różnych regionach. Ogrody z mchu zapewniają miękkość i równowagę, która ma na celu ukoić obciążony umysł i ciało.
Należy pamiętać, że chociaż każdy z tych ogrodów jest odbiciem japońskiej kultury, Twój własny ogród zen może być hybrydą spokoju, który do Ciebie przemawia. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na kamień, mech, czy nawet ogród ze stawem, cel ogrodu musi być jasny – Zen.

Pozostań wierny kulturze ogrodu japońskiego

Jeśli Twoim celem jest stworzenie prawdziwego japońskiego ogrodu, potrzeba trochę edukacji, aby pozostać wiernym kulturze tego stworzenia. Chociaż kusi banalne wyobrażenie o tym, jak powinien wyglądać ogród, wiele z tych z góry przyjętych wyobrażeń wywodzi się z kultury chińskiej. Dodatki, takie jak czerwone wiszące kwiaty i mosty pokrywające małe strumienie, są w rzeczywistości wywodzące się z tradycji chińskich i często mylone z japońskimi.
Chociaż wiele z tych cech w rzeczywistości wpłynęło z czasem na japońskie ogrody, prawdziwa replika nie będzie zawierała jaskrawych kolorów. Zamiast tego preferowana jest monochromatyczna zieleń używana jako podstawowa paleta.

Jeśli chodzi o kwiaty, to nie są one wykluczone. Ważne jest, aby rozpoznać ich rolę w ogrodzie i swoją podróż do Zen. Kwiaty mogą być kolorowe, ale nie na tyle kolorowe, by rozpraszać. Przede wszystkim japońskie tradycje wymagają, aby kwiaty podkreślały zieleń, która jest równoważnym kolorem ogrodu.
Ponadto kluczowa będzie aranżacja ogrodu. Proces myślowy za takim ogrodem polega na tym, że każdy najmniejszy szczegół jest symbolem. Cały krajobraz ma działać na rzecz stworzenia zen, co oznacza, że ​​wszystko służy swojemu celowi.

Niech to będzie proste i małe

Ogród japoński nie jest ćwiczeniem w tworzeniu największych i najlepszych ogrodów. Odłóż na bok cały blichtr i przepych, te ogrody są świadectwem prostoty i celu. Z tego powodu utrzymywanie prostego i małego projektu w rzeczywistości działa najlepiej w przypadku udanego produktu końcowego i przestrzeni.
Korzystanie z materiałów, które charakteryzują się prostotą, to świetny pierwszy krok. Na przykład bambusowe ogrodzenie, które pełni rolę obwodu ogrodu, jest naturalnym i łatwym sposobem na podkreślenie znaczącego projektu ogrodu. Zasób odnawialny (bambus), który płynnie włącza naturę do stworzonej przestrzeni, jest idealnym scenariuszem dla każdego ogrodu.

Małe kamienne ścieżki, które wiją się obok betonowych posągów lub ikon, które mówią o twoim celu zen, to kolejna pokojowa taktyka, którą możesz zastosować. Te kręte kamienne ścieżki od dawna podtrzymują japońskie przekonanie, że przewidują przyszłość, jednocześnie szanując swoją przeszłość. Czy nie jest to piękny sposób patrzenia na życie?
Podobnie nie czuj presji, aby włączyć do ogrodu dużą różnorodność roślin. Trzymanie się dwóch lub trzech niezbędnych roślin omszonych lub pełzających to nie tylko łatwy sposób na utrzymanie ogrodu, ale także utrzymanie prostych linii. Ogród, który został stworzony z myślą o prostocie projektowania, pozwoli umysłowi uporządkować je łatwiej niż przestrzeń tętniąca życiem roślinnym.