Ogród w stylu amerykańskim

Amerykański styl ogrodu

Styl ogrodu powinniśmy dobierać przede wszystkim zgodnie z naszymi upodobaniami, jednak ograniczają nas często również tez inne aspekty jak wielkość ogrodu, lokalizacja a nawet i budżet. Dla kogo wiec będzie ogród w stylu amerykańskim? I w jakim miejscu najlepiej się będzie prezentował?

Ogród w stylu amerykańskim to doskonała propozycja dla osób zapracowanych, które nie przepadają za pracą w ogrodzie, jednak mimo wszystko chcą, aby ich ogród był atrakcyjny i stanowił wizytówkę. Ogród w stylu amerykańskim to dobre miejsce wypoczynki na świeżym powietrzu, i będzie on atrakcyjny zarówno dla osób ceniących wypoczynek aktywny jak i bierny.

Jednak ten ogrodowy trend ma niestety pewne ograniczenia – najpiękniej prezentuje się w towarzystwie większych domów, rezydencji, dworków. Sam ogród również nie może być najmniejszy, bo jest podzielony na strefy. Ogród w stylu amerykańskim bardzo dobrze prezentuje się na przedmieściach, a także w ogrodach miejskich, ale o większych powierzchniach.

Czym charakteryzuje się ogród w stylu amerykańskim?

Wyróżnia się on kilkoma cechami, które są jego znakami rozpoznawczymi. Przede wszystkim jest to ogród podzielony na dwie strefy, których granicą jest dom. Przed domem jest strefa reprezentacyjna, a za domem strefa wypoczynkowa.

Strefa reprezentacyjna przed domem to przeważnie duży, zadbany trawnik, który dominuję w tej przestrzeni. Trawnik jest otoczony rabatą z krzewów i drzew, a także roślin płożących zimozielonych – czyli takich, które nie są wymagające, a wyglądają bardzo dobrze. Czasem pojawiają się tu byliny, natomiast rzadko rośliny jednoroczne. Rośliny raczej ś niskie, tak aby wyeksponować fasadę budynku. Pojawiają się duże grupy tych samych kwiatów, albo różne odmiany tych samych gatunków w powtórzeniach, nasadzenia roślinne są uporządkowane, skromne, lecz bardzo efektowne i bezproblemowe. Trawnik przecięty jest podjazdem do garażu i ścieżką, która prowadzi do drzwi wejściowych. W przedogródku często znajduje się maszt na flagę narodową, bo amerykanie mają silne poczucie patriotyzmu. Przedogródek to wizytówka właściciela, zieleń, a także inne zawarte w nim elementy mają podkreślać urok domu.

Za domem znajdzie się obszerna część wypoczynkowa, która idealnie sprawi swoją funkcję – często spotykamy tu basen, miejsce na ognisko, palenisko lub grill, mogą być również boiska do gry w koszykówkę, miejsce zabaw dla dzieci. W amerykańskim ogrodzie znajdziemy obszerny taras, zwany patio, który jest przedłużeniem domu – tu urządza się jadalnie czy dodatkowy pokój wypoczynkowy z miękkimi kanapami. W miejscu przeznaczonym do rekreacji także pojawia się soczysty zadbany trawnik, a obrzeża działki obsadzone są roślinnością, która zapewni nam poczucie prywatności. Tą stronę ogrodu otacza ogrodzenie, często jest to drewniany, wysoki płot,

Warto pamiętać, że przedogródek pozbawiony jest płotu, jest to otwarta przestrzeń, która jest dostępna praktycznie dla każdego. Trawnik styka się z chodnikiem.

Rośliny do stylu amerykańskiego

Rośliny do ogrody w stylu amerykańskim, powinny być mało wymagające, lecz efektowne przez cały rok. Najpopularniejsze są krzewy zimozielone takie jak rododendrony, które zachwycają kwitną, a później zdobią przedogródek skórzastymi, ciemnozielonymi liśćmi. Amerykanie uwielbiają róże – to wcale nie ta bardzo wymagające rośliny. Łączą je z zimozielonymi krzewami cisów, bukszpanów, pojawiają się również juki, laurowiśnie, a również trawy ozdobny np.: miskanty.

Miłorzęby, ambrowce, czy też cyprysiki, metasekwoje, sosny, jodły, platany, to najpopularniejsze drzewa jakie pojawiają się w ogrodach. Często w przedogródku, zamiast niższych nasadzeń z zimozielonych krzewów, są wysokie drzewa, w liczbie kilku sztuk, lub pojedynczo, natomiast poza nimi w przedogródku znajduje się tylko piękny trawnik. To także efektowny sposób na strefę reprezentacyjną przed domem.

Dominuje tu trawnik, który jest soczysty i bujny, żeby nie był kłopotliwy, warto wybrać taki gatunek trawy, który nie przyrasta zbyt szybko i ładnie się zagęszcza. W trosce o swój trawnik, szczególnie zapracowani posiadacze ogrodu, mogą użyć automatycznej kosiarki, która regularnie przytnie trawę, robiąc z niej, z biegiem czasu, zielony dywan. Jak ogród amerykański to i system nawadniania – nawodnione rośliny są odporne na choroby, a także piękniejsze. W naszym klimacie także warto zainwestować w system nawadniania, który oszczędzi nam czas ,a także utrzyma nasz ogród w doskonałej kondycji.