Kalendarium prac ogrodniczych w czerwcu. Sprawdź, co należy robić latem.

Czerwiec, to jeden z tych miesięcy, kiedy w ogrodzie, czeka nas sporo pracy. Liczne zabiegi pielęgnacyjne, umożliwią rozwój kwiatów, pobudzą trawnik do silnego wzrostu, a nawet korzystnie wpłyną na krzewy i drzewa, które znajdują się w ogrodzie. W czerwcu, można wykonać jeszcze inne, równie ważne prace ogrodnicze. W tym przypadku, mowa o uprawie smacznych oraz zdrowych warzyw. Sprawdź, jakie prace czekają na Ciebie w czerwcu.

Lista prac, które należy wykonać w czerwcu, by Twój ogród, był piękny i zadbany.

Każdy, kto posiada swój własny ogród wie, że jest co w nim robić, przez cały rok. Bielenie drzewek, przycinanie pędów drzew i krzewów, usuwanie chwastów lub zbiory smacznych owoców i warzyw, to tylko nieliczne, ważne prace, którymi należy się zając. Co zatem należy zrobić w czerwcu, gdy ogród zdążył się już zazielenić, pierwsze kwiaty przekwitły, a na drzewa, związują się owoce? Podpowiadamy, na co musisz zwrócić uwagę.

Czerwiec, jest ciepłym miesiącem, dlatego rośliny, wymagają podlewania. Nie tylko kwiaty, owoce, warzywa, krzewy i drzewa, uwielbiają wodę i słońce. To czas, kiedy w ogrodzie pojawiają się chwasty, a nawet choroby, dlatego należy na bieżąco usuwać pojawiające się chwasty, oraz przyglądać się krzewom i drzewom, by dostrzec ewentualne choroby grzybicze. Jeśli zainfekują one roślinę, należy jak najszybciej podjąć walkę z grzybem, poprzez usunięcie zainfekowanych pędów, a niekiedy, zastosowania środka ochronnego. Może być to domowe lekarstwo, w postaci oprysków z gnojówki, lub zastosowanie chemicznych środków, nieco silniejszych, oraz szybszych w działaniu.

Po usunięciu wszelakich chwastów, przychodzi czas, na rabaty kwiatowe. Należy usunąć chwasty, oraz przekwitnięte rośliny. W razie konieczności, można posiać jeszcze sezonowe rośliny, oraz spulchnić ziemię. To również czas, by zadbać o odpowiednie nawodnienie roślin, gdyż w tym okresie, rośliny potrzebują dużej ilości wody. Jeśli na rabatach, znajdują się ozdobne krzewy, warto przyjrzeć się im z bliska. Jeśli mają one suche pędy, lub zbyt mocno się rozkrzewiły, z powodzeniem można zastosować cięcie, w celu pielęgnacji krzewu. Zabieg ten, jest prosty, szybki, oraz bezpieczny dla rośliny.

Prowadzisz swój warzywnik? To czas na pierwsze, duże prace. W czerwcu, przychodzi czas, na pierwsze zbiory. Do zbioru, nadaje się między innymi rzodkiewka, sałata, szczypiorek czy zioła, przeznaczone do suszenia. W czerwcu, zioła nie posiadają jeszcze kwiatostanów, dlatego ich smak i zapach, jest bardziej intensywny. Jeśli uwielbiasz smaczne warzywa zimom, to moment, w którym można zbierać koper do suszenia, lub młode buraczki, na smaczna oraz zdrową botwinkę.

Czerwiec, to na tyle pracowity czas, że nawet krzewy i drzewa owocowe, wymagają naszej uwagi. Jeśli chcemy uzyskać piękne, dorodne zbiory, należy przerzedzić kwiaty na drzewach, jak śliwa, jabłoń czy grusza. Dzięki temu zabiegowi, roślina skupi się, na rozwoju8 tylko tych owoców, których kwiaty zostały, przez co zbiór będzie jeszcze lepszy. W przypadku wczesnych odmian czereśni oraz wiśni, możemy rozpocząć już pierwsze zbiory owoców. Na uwagę, zasługują również truskawki, poziomki a nawet wczesne jagody.

Czy tylko drzewa, krzewy i kwiaty, wymagają uwagi w czerwcu? Sprawdź, na co jeszcze zwrócić uwagę.

W czerwcu, pogoda sprzyja trawie. Dzięki wysokiej temperaturze, oraz intensywnemu podlewaniu, należy ją regularnie przycinać. Pamiętaj o koszeniu i grabieniu trawy. Unikaj jej pozostawienia na trawników, by nie powstały brzydkie dziury, a gnijąca trawa, nie była siedliskiem wielu owadów i robaków, które mogą uszkodzić pozostałe rośliny, znajdujące się w ogrodzie.

Kilka wskazówek, które ułatwią Ci prace w ogrodzie.

  1. Podlewając ogród pamiętaj, że czynność tą, należy wykonywać wczesnym rankiem, lub pod wieczór. Woda, przyciąga promienie słoneczne, co może powodować spalenie liści, a nawet porażenie kwiatów czy owoców.
  2. Podziel pracę tak, a by jednego dnia, wykonywać tylko jedną, na przykład uprzątnij szklarnie, lub zrób porządek na rabacie.
  3. Zainstaluj zraszacze, by w razie konieczności, podlać rośliny nawet, gdy nie ma Cię w domu.
  4. Porządnie wyczyść narzędzia po pracy. Choć w czerwcu widać już pierwsze oznaki chorobowe u roślin, może zdarzyć się tak, że ich nie zauważysz, a wtedy bardzo łatwo, roznieść chorobę na zdrowe rośliny, znajdujące się w ogrodzie.

Czerwiec to piękny miesiąc. Choć nie brakuje zajęcia w ogrodzie, piękne kwiaty, oraz smaczne owoce, wynagrodzą Ci każdą, nawet najbardziej męczącą i trudną pracę.