Ogród w stylu marokańskim

Maroko to piękny egzotyczny kraj w Afryce, który kojarzy się z feerią barw, charakterystycznymi ażurowymi budynkami i intensywnością zapachów kuchni. Nie sposób się w nim nie zakochać.

Czy taki styl pasuje do polskiego klimatu? Wszystko zależy od tego jak ten ogród zostanie stworzony, natomiast nie należy on do najłatwiejszych i jest swego rodzaju wyzwaniem. Pasuje przede wszystkim do ogrodów o większej powierzchni.

Styl marokański

Ogrody marokańskie często nazywane są również ogrodami mauretańskimi. Dlaczego? Ponieważ wyglądem przypominają tamtejszą architekturę i są przystosowane do nasłonecznionych miejsc, gdzie występuje wysoka temperatura. Głównym elementem takiego ogrodu jest basen wyłożony ornamentowymi i kolorowymi płytkami. Cały ogród powinien być utrzymany w barwach nawiązujących do natury tego regionu.

Kolorystyka stylu marokańskiego

Myśląc o Maroku pierwszy kolor jaki się nasuwa to pomarańcz i to właśnie jego odcienie tutaj dominują. Z domieszką złota, miedzi czy srebra możemy podkreślić wyjątkowy charakter tego stylu. Pojawiająca się biel pomoże nam lekko stonować te ciepłe barwy, jest idealnym tłem. Maroko to również turkus i błękit, które nawiązują do koloru morza.

Ornamenty

Ornamenty to wzory motywów geometrycznych lub roślinnych charakterystyczne zarówno dla sztuki jak i architektury marokańskiej. Można je zauważyć na budynkach i w ich wnętrzach. Jednak nie tylko konstrukcje posiadają takie wzory ale również przedmioty codziennego użytku, między innymi lampy, tkaniny i naczynia. Wszystko to w mocnych, barwnych kolorach. Zwłaszcza lampy wykorzystywane są do dekoracji ogrodów. Potrafią one stworzyć piękne oświetlenie z nutką magicznej atmosfery i poczuć się jak byśmy byli w Maroku. Często występują one w barwach złota i miedzi. Mogą być zawieszone nad stołem, postawione obok kanapy, na której powinno się znajdować mnóstwo poduszek w stylu marokańskim.

Łuki i ażury

Nie sposób nie zauważyć ażurowych ścian z charakterystycznymi łukami, które je zwieńczają bądź zostały w nich wycięte. Prezentują się bardzo okazale również w ogrodzie. Urządzając ogród w stylu marokańskim w zależności od wielkości tego ogrodu, można pomyśleć o jakimś murku ozdobionym wzorami i ornamentami w tym klimacie i poczuć się jak na wymarzonych wakacjach.

Roślinność

Ogród to oczywiście rośliny, więc w jakim stylu byśmy go nie urządzili, nie można o nich zapominać. W Polsce mamy zupełnie inny klimat niż w Afryce. Tam występuje roślinność tropikalna, egzotyczna która potrzebuje bardzo wysokich temperatur. Tutaj mamy zimy i minusowe temperatury i niestety ta roślinność nie jest do tego przystosowana. Można jednak nadal zachować klimat i styl marokański. Sprawdzą się tutaj rośliny w dużych ceramicznych donicach, które również są charakterystyczne dla Maroka. Polecane rośliny to palmy, juki, drzewka cytrusowe i bambusy. Donice warto pozostawić w ich naturalnym kolorze bądź pomalować je na niebiesko jeśli ktoś chciałby je trochę ożywić. Dodatkowo jeśli ktoś lubi gotować może pomyśleć o mniejszych doniczkach z ziołami takimi jak mięta czy oregano.

Meble ogrodowe i dodatki

Głównym tworzywem wykorzystywanym w tym stylu jest drewno, przede wszystkim cedrowe. Drugim w kolejności są metale – w szczególności żelazo, mosiądz, brąz. Chcąc zachować styl marokański powinno się postawić drewniany stół oraz drewnianą ławkę i krzesła z poduszkami, żeby było wygodniej. Oczywiście nowocześniejsze kanapy również będą pasować. Marokański ogród cechują również dywany, zasłony a także naczynia ceramiczne. Wszystko bogato zdobione licznymi wzorami i ornamentami. Zasłony skutecznie chronią przed słońce, dlatego warto je zawiesić zwłaszcza w upalne lato. Marokańskie kawiarnie słyną z poduch i idealnie sprawdzają się również w ogrodzie. Mogą stanowić ozdobę kanapy czy fotel jak i posłużyć za siedzenie na ziemi bądź dywanie.

Basen w ogrodzie

Afryka to przede wszystkim wysoka temperatura i upał. W centrum ogrodu buduje się baseny bądź stawia fontannę, ponieważ woda nawilża powietrze, obniża jego temperaturę i przynosi ulgę. Szum wody pozwala dodatkowo się zrelaksować. Niestety nie każdego stać na taki luksus, więc w Polsce dmuchany basen też się sprawdzi.

Podsumowanie

Ogród w stylu marokańskim kusi swoją egzotycznością, której na co dzień nam brak. Decydując się jednak na taki ogród warto pamiętać, żeby nie przesadzić. Zbyt duża ilość dodatków i barwność może przytłoczyć a spędzając czas w ogrodzie chcemy przede wszystkim odpocząć i się zrelaksować.