Ogród w stylu holenderskim

Ogród to reprezentatywna część każdego podwórka. Zadbany, pełen kwiatów i kolorów, przyciąga wzrok. Prowadzenie ogrodu to także dobry sposób na rekreację i zrelaksowanie. Dowiedzione, że prace w ogrodzie zmniejszają ryzyko zachorowania na choroby serca, dotleniają organizm. Pięknie prezentujący się ogród może zostać zgłoszony do lokalnego konkursu czy też po prostu być dumą jego założyciela i osoby, która o niego dba. W jakim stylu można stworzyć ogród? Jeżeli jest się fanem kolorowych kwiatów, poleca się ogród w stylu holenderskim, który nie tak trudno założyć.

Sprawa państwowa

Ogrody to nie tylko ozdoba – w Holandii ich tworzenie i utrzymanie to wręcz sprawa tradycji. Zawsze są one uporządkowane Ostro zakończone, prostokątne rabaty otoczone ściętymi krzewami przez stulecia utrzymywały niesforne kwiaty. Współczesne ogrody holenderskie znajdują się w czołówce projektowania krajobrazu.

W kraju tym można spotkać nie tylko z ogrodami o dużej powierzchni i pełnych tulipanów, bowiem projektanci są w stanie podług swojej wizji stworzyć ogród nawet w miastach, gdzie wolnej przestrzeni nie ma za wiele, jak na przykład w Amsterdamie.

Czym się charakteryzują?

Podstawą ogrodów w stylu holenderskim są linie proste i prostoliniowe układy. Jeżeli tworzone są baseny, mają one kształt prostokąta.

Zamiast sadzić cebulki kwiatów w formalnych rzędach, miesza się te o różnych kolorach kwiatów. Prawie każda cebulka wygląda po prostu lepiej, gdy rośnie w plątaninie z innymi. Wśród kwiatów, jakie najczęściej występują, znaleźć można tulipany, anemony, hiacynty i żonkile.

Holenderskie ogrody znane są ze swojej precyzji: rozłożone symetrycznie i otoczone ściętymi krzewami, opierają się na geometrii prostokątów i kwadratowych narożników, aby stworzyć uporządkowane tło dla elementów wodnych i kwiatów.

Klomby i obszary wodne przecinają geometryczne wzory ścieżek, tak by można spacerować po ogrodzie bez uszkadzania jego cech. Dzięki temu stały się idealnym miejscem na przechadzki z ukochaną osobą lub w towarzystwie członków rodziny.

Używane przy zakładaniu takich ogrodów pojemniki zawsze mają bardziej rustykalny lub klasyczny akcent. Styl tych ogrodów nakazuje, by wszystko odbywało się w grupach. Dotyczy to pojemników, jak i drzew oraz roślin.

Meble, jeśli są umieszczane w takich ogrodach, najczęściej mają kolor czarny, szary lub biały z odrobiną zieleni.

Słynny XX-wieczny projektant, Mien Ruys, stworzył ogrody, które zestawiły ze sobą luźną przewiewność traw z formalnymi, przyciętymi obwodami. Wielu holenderskich twórców pozwalało sobie na pewne eksperymenty z teksturami i liśćmi, co nadal ma swoje odzwierciedlenie we współczesnych ogrodach.

Jak stworzyć ogród w holenderskim stylu?

Zanim przejdzie się do tworzenia, warto o czymś wiedzieć – ogród w stylu holenderskim można mieć, nie posiadając podwórka i ogrodu. Można wykonać go bowiem w pojemnikach i umieścić na tarasie czy patio.

By ogród jak najbardziej przypominał holenderski, także należy go sobie zaprojektować, by w swoim geometrycznym rozkładzie mieścił kwiaty, krzewy i ozdoby typu kamienie oraz elementy wodne. Rośliny, takie jak tulipany, należy sadzić gęsto. Można otoczyć je skrzynkami lub innymi gęstymi i przyciętymi krzewami.

Holenderskie ogrody są jak obrazy – nakładane warstwami. Należy wziąć to pod uwagę przy sadzeniu i na przykład obrać cienką trawę i pokryć ją wysokimi tubylcami oraz warstwami kolorowych kwiatów.

Dla zoptymalizowania pełnego potencjału ogrodu, warto znaleźć w nim miejsce ze specjalnym miękkim światłem lub złotą mgiełką po południu i tam umieścić wieloletnie trawy – odbijają one bowiem światło słoneczne.

Należy zachować prostolinijny układ takiego ogrodu – dotyczy to również kreowania ścieżek (jeżeli będą one asymetryczne, kręte, wprowadzony zostanie element ogrodu w stylu wiejskim). Ze względu na to, że oryginalne ogrody Holendrów są małe – ze względu na dostępną przestrzeń, którą można na to przeznaczyć – nie trzeba się przejmować, jeśli na ścieżkę nie ma miejsca, a w takim przypadku skupić na odpowiednim, geometrycznym rozłożeniu kwiatów, krzewów i traw ozdobnych, gdyż one także są mile widziane.

W holenderskim ogrodzie znaleźć mogą się także niewielkie drzewa owocowe – dzięki właśnie owocom nadają ogrodowi jeszcze więcej barw.

Jeżeli się tego chce, do takiego ogrodu dodać można elementy takie jak mały staw czy fontannę. Nie powinny one jednak dominować – cały urok takiego ogrodu to właśnie jego symetryczność i kolorowe kwiaty. Wybierając na przykład tulipany, powinno się wybrać kilka ich kolorów, a nie skupić tylko na jednym.