Jak pielęgnować hortensje

Hortensja to dumna ozdoba wielu ogrodów. Kwitnie latem, coraz częściej również jesienią, co sprawia, że zachwyca dłużej. Różowa, biała, fioletowa czy niebieska – obojętnie, jakie kolory przyjmują, jej kwiaty stanowią jej charakterystyczną ozdobę. Atrakcyjne odmiany tworzące kule czy sama pojedyncza staje się niezwykłą ozdobą, o którą należy dbać przez cały rok, by mogła odwdzięczyć się swoim widokiem.

Piękna, samodzielna ozdoba

To, co charakteryzuje hortensje, to fakt, że rosną same, nie potrzebują zbyt dużej pomocy, by osiągnąć nawet 2 m wysokości. Rosną szybko, często wypełniają powierzchnię w zaledwie jedno lato. Jej kwiaty stają się widoczne od czerwca i można je podziwiać do jesieni. Ich pięknym widokiem można cieszyć się przez naprawdę wiele lat, jednak wymaga to pewnej pracy, poczynając od wyboru miejsca do nasadzenia, a na stałej pielęgnacji kończąc.

Odpowiednie miejsce i gleba

Najlepszą porą na sadzenie hortensji jest jesień, a następnie wczesna wiosna. Należy jej bowiem dać czas, by mogła zbudować zdrowy system korzeniowy przed kwitnieniem. Jeżeli chodzi o porę dnia, najlepszą jest wczesny poranek lub późne popołudnie. Chłodniejsze pory dnia zapewniają ochronę przed stresem cieplnym. Nowe rośliny należy utrzymać dobrze podlewane do czasu ich zasiedlenia.

Chcąc posadzić krzew hortensji, należy w pierwszej kolejności wybrać miejsce ciepłe i zaciszne, z lekkim cieniem i wysoką wilgotnością powietrza. Nie należy sadzić hortensji bezpośrednio pod drzewami – może to prowadzić do konkurencji o wodę i składniki odżywcze. Silne wiatry mogą zrywać i uszkadzać liście oraz niszczyć kwiaty.
Gleba pod hortensję powinna być żyzna, przepuszczalna, wilgotna i bogata w próchnicę. W zależności od koloru kwiatu powinna mieć odpowiedni odczyn pH. Dla odmian o niebieskich kwiatach wynosi ona 4,5-5,0, dla odmian różowych i czerwonych 5,5.

Ważne jest dopilnowanie, by ziemia, gdzie roślina będzie zasadzona, nie była przesuszana. Wiosną i latem roślinę zasilać odpowiednim nawozem dla hortensji lub roślin kwasolubnych. Ściółkować ją kompostem lub korą. Należy pamiętać również, że choć hortensja lubi wilgotną glebę, nie toleruje podmoknięcia. Jeśli do niego dojdzie, korzenie rośliny zaczną gnić, dlatego ważny jest drenaż.

To pomaga

  1. Ziemię wokół rośliny można zakwasić za pomocą roztworu siarczanu glinu lub ałunu potasowego.
  2. Jeżeli roślina będzie podlewana latem i jesienią wtedy, gdy tworzą się pąki kwiatowe, mocniej zakwitnie na wiosnę.

To zaszkodzi

  1. Hortensja nie powinna być zagęszczona, gdyż grozi to rozwojem chorób grzybowych – objawem są brązowe lub żółte plamy na liściach.
  2. Zraszając liście, można przyczynić się do wystąpienia szarej pleśni. Jeśli tak się stanie, chore liście należy zniszczyć, a na roślinę zastosować oprysk grzybobójczy.

Jak sadzić hortensje

By posadzić roślinę, wystarczy wykopać otwór do sadzenia dwa razy większy od kuli korzeniowej. Głębokość dołka powinna być zgodna z rozmiarem kuli, tak aby roślina znajdowała się na poziomie gleby lub nieco wyżej. Tworząc niewielki kopiec, pomaga się w zwiększeniu odpływu wody z dala od podstawy rośliny.

Pielęgnacja hortensji

Chociaż liście i kwiaty hortensji wydają się być delikatne, wcale nie potrzebują delikatnej pielęgnacji. Warto przyswoić kilka wskazówek, by wiedzieć, jak o nią zadbać.

Woda

Przez okres wegetacyjny należy podawać wodę w tempie jednego cala. Trzy razy w tygodniu podlewać głębiej, by pobudzić wzrost roślin. Warto używać węża namaczającego, by głęboko podlać i zatrzymać wilgoć z kwiatów i liści. Podlewanie hortensji rano pomoże zapobiec więdnięciu rośliny w upalne dni.

Nawóz

Pod każdą z odmian hortensji należy stosować dedykowany nawóz. Wynika to z tego, że każda odmiana ma inne potrzeby i korzystają z innego czasu aplikacji nawozu. Żeby wiedzieć, kiedy najlepiej go podać, warto wykonać test gleby.

By nie chorowały

Warto wybierać odmiany o cechach odpornych, dzięki czemu uniknie się chorób i szkodników. Te drugie mogą pojawić się – choć jest to dość rzadkie zjawisko – kiedy roślina jest zestresowana. Możliwe szkodniki to mszyce czy przędziorki. Do walki z mszycami dedykowane są specjalne środki, na przykład Mospilan 20 SP. W przypadku chorób grzybicznych – szara pleśń, mączniak prawdziwy – także stosuje się odpowiednie preparaty.

Cięcie

Hortensje ogrodowe skraca się wiosną, pozbywając się przekwitłych kwiatostanów. W połowie maja można pokusić się o cięcie formujące i usunięcie pędów krzyżujących oraz zamarłych, zmarzniętych pędów.

Ochrona na zimę

Zabezpieczenie rośliny na zimę zaczyna się pod koniec listopada. Przed nim należy usunąć wszystkie suche pędy oraz te uszkodzone przez choroby i szkodniki. Najprostszym sposobem ochrony hortensji jest kopczykowanie – okrywa się ją kopczykiem z kory drzew iglastych lub torfu. Ściółkę rozkłada się, gdy podłoże przemarznie na głębokość kilku centymetrów (około drugiej połowy listopada).
Można ją również okryć agrowłókniną – owinąć krzew dwiema lub trzema warstwami tkaniny i zawiązać sznurkiem. Innym sposobem jest owinięcie kilku krzewów płotkiem z agrowłókniny.