Kalendarium prac ogrodniczych w styczniu

Czy w styczniu można pracować w ogrodzie? Oczywiście. Prac wprawdzie nie ma tyle, co wiosną, ale warto już na początku roku skontrolować stan naszych drzew i krzewów. W tym artykule poznasz kalendarium prac ogrodniczych w styczniu.

Zabezpieczenie roślin i krzewów

Kiedy temperatura spadnie poniżej -5 stopni Celsjusza, należy osłonić rośliny, aby ochronić je przed mrozem. Nie powinno się robić tego przy cieplejszych temperaturach, ponieważ przyczyni się to do gnicia roślin. Trzeba okryć je gałązkami iglastymi, korą lub trocinami. Co jakiś czas sprawdźmy, czy okrycie nie uległo uszkodzeniu. Związanie spiralnie sznurkiem zabezpieczy drzewa iglaste przed zdeformowaniem. Ponadto z drzew iglastych należy co jakiś czas zsypać śnieg, by nie obciążał drzew. Suchy śnieg jest lekki, natomiast mokry potrafi uszkodzić rośliny. Sprawdzajmy także na bieżąco prognozę pogody, by w razie potrzeby zastosować solidniejsze okrycia.

Bielenie

Bielenie drzew to zabieg pielęgnacyjny, który zapobiega powstawaniu uszkodzeń pni drzew wskutek silnego ogrzania w ciepłe dni. Pnie drzew owocowych bielimy wapnem, natomiast pnie drzew młodych owijamy słomą lub tekturą. Wapno do bielenia kupimy w sklepie ogrodniczym. Co ważne, jeśli wapno zostanie zmyte, np. przez śnieg, powinniśmy powtórzyć czynność.

Cięcie

Na początku roku, przy dobrej pogodzie, można ciąć żywopłoty, cisy i niektóre cyprysy. Przed rozpoczęciem cięcia sprawdźmy stan narzędzi ogrodniczych i przeprowadźmy odpowiednie prace konserwujące i naprawcze. Zaczynamy od roślin najbardziej odpornych na niskie temperatury- agrestu, czerwonej porzeczki i rokitnika. Pod koniec stycznia można także przyciąć winorośl pnącą. Na drzewa jeszcze przyjdzie czas.

Trawnik

Rośliny pokryte śniegiem przezimują lepiej niż te, które są narażone na mroźne wiatry i słońce. Z tego powodu nie warto odśnieżać całego trawnika, a jedynie ścieżkę, która pozwoli nam dojść do domu. Deptanie po pokrywie śnieżnej spowoduje tylko niepotrzebne uszkodzenie znajdującej się pod nią trawy.

Oczko wodne

Jeśli oczko wodne zamarzło, należy zrobić przerębel w lodzie. W ten sposób dostarczymy tlenu rybom i roślinom. W sklepach akwarystycznych możemy kupić brzęczyk poruszający wodę, który zapobiega całkowitemu zamarznięciu zbiornika. Niestety, przy temperaturach poniżej -10 stopni sprzęt się nie sprawdza.

Byliny

To dobry czas na pobudzenie roślin cebulowych do kwitnienia. Przygotujmy doniczki z roślinami cebulowymi w domu. Początkowo powinny stać w ciemnym miejscu, w temperaturze 10 stopni Celsjusza. Kiedy wykiełkują, należy je przenieść w nieco cieplejsze miejsce. Z kolei w czasie kwitnienia znów trzeba je umieścić w chłodniejszym miejscu, żeby nie przekwitły zbyt szybko. Wiosną wsadzimy nasze cebulki do ziemi w ogrodzie.
Na parapetach rośliny potrzebują niewiele wody, ale i tak należy je podlewać.

Kwiaty balkonowe i tarasowe

Na zimę schowaliśmy kwiaty do domu. Niedobór światła nie służy jednak roślinom, więc wypuszczą wiele wiotkich i jasnych pędów, które należy przyciąć. Dzięki temu rośliny będą mocniejsze. W miarę możliwości dobrze jest postawić rośliny z bardziej słonecznej strony domu. Rośliny balkonowe np. pelargonie odpoczywają przez zimę. Należy je sporadycznie podlewać. Inne rośliny powinno się podlewać regularnie i kontrolować, czy są zdrowe i wolne od szkodników.
Kwiaty balkonowe w domu są bardziej narażone na atak mszyc. Jeśli zauważymy intruzów, na początku umyjmy rośliny pod silnym strumieniem wody, następnie opryskajmy środkiem owadobójczym. Można też użyć pałeczek owadobójczych wciskanych w podłoże.

Drzewa i krzewy ozdobne liściaste

Rozmnażanie drzewek takich jak wierzba, jaśminowiec czy forsycja jest stosunkowo proste. Wystarczy ściąć gałązki drzewa, owinąć folią i włożyć na dwa trzy miesiące do lodówki. Co kilka dni należy je przewietrzyć, aby nie zapleśniały. Gdy ziemia już rozmarznie, potniemy gałązki na mniejsze kawałki i umieścimy w gruncie.

Opryski

Jeśli temperatura jest dodatnia, możemy opryskać drzewa owocowe przeciwko chorobom. Pszczoły i inne pożyteczne stworzenia zapylające w tym czasie śpią, dlatego opryski nie będą im szkodzić, natomiast drzewa zyskają już przed rozpoczęciem wiosny.

Przechowywanie plonów

Często zebrane warzywa przechowujemy np. w piwnicy. Warzywa powinny mieć zapewnioną temperaturę 4 stopni Celsjusza, a pomieszczenie należy regularnie wietrzyć.

Troska o ptaszki

Sikorki i inne ptaki mają bardzo utrudnione zdobywanie pokarmu. Aby ułatwić im przetrwanie zimy, dobrym pomysłem będzie zawieszenie kulek tłuszczów czy wsypanie ziarenek do karmnika. Oczywiście miejsce posiłku powinno być w miejscu niedostępnym np. dla naszego kota. Ptaki przyzwyczajają się do ogrodu i będą go odwiedzać również wiosną. Te skrzydlate stworzenia to nasi sprzymierzeńcy, ponieważ zjadają ogromne ilości owadów, w tym jaja i larwy szkodników. Może nawet się u nas zadomowią.

Drobne zabiegi pomogą nam zachować rośliny w dobrej kondycji. W styczniu możemy także zaplanować wygląd naszego ogródka, skontrolować nasze narzędzia i zakupić nasiona.