Ogród w stylu pałacowym zwykle towarzyszył luksusowym rezydencjom, pałacom. Kojarzy się z pięknem i elegancją. Sam również możesz stworzyć przy swoim domu taki stylowy ogród. W jaki sposób urządzić ogród w stylu pałacowym? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.
Cechy ogrodu pałacowego
Ogród pałacowy to specyficzny rodzaj ogrodu. Przede wszystkim:
- Towarzyszy on pięknym budynkom.
- Jest dokładnie zaplanowany, nie ma miejsca na przypadki.
- Najczęściej pojawiają się elementy geometryczne. Te proste kształty, symetria nadają ład i porządek.
- Zwykle zajmują sporą przestrzeń. Na terenie ogrodu znajdują się parki, aleje oraz elementy wodne – oczka wodne, baseny czy fontanny. Dobrze, jeśli teren jest względnie równy.
- Ogród pełni funkcję reprezentacyjną, jest miejscem, gdzie możemy zaprosić naszych gości lub spędzić przyjemnie czas z rodziną.
Rośliny
W ogrodzie pałacowym znajdują się głównie gatunki zimnozielone. Najbliżej rezydencji położona jest strefa reprezentacyjna, symetryczna i geometryczna. Tutaj warto zasadzić bukszpany czy cisy. Poza tymi roślinami, mogą się tu znaleźć piękne gatunki róż, lawendy czy trawy ozdobne. W dalszej części ogrodu znajduje się park. Najbardziej charakterystyczne gatunki to lipy, świerki i kasztanowce. Warto postawić na dostojne rośliny, które przez cały rok będą ładnie się prezentować.
Donice ogrodowe
Rośliny w ładnych donicach to często spotykany element ogrodów pałacowych. Niektóre są na zewnątrz cały rok, inne pojawiają się sezonowo. Idealnie, jeśli są ustawione równolegle wzdłuż ścieżki. Podświetlane donice stworzą wtedy niezwykły klimat podczas wieczornych spacerów. Najważniejsze, żeby pasowały do stylu całego ogrodu.
Meble
Trudno wyobrazić sobie ogród pałacowy bez rzeźb czy ławeczek. W zależności od tego, jakie miejsce chcemy stworzyć, będziemy szukać innych mebli. Jeśli zamierzamy urządzić jadalnię na świeżym powietrzu, przydadzą się nam meble solidne, a jednocześnie ładne i wygodne. W niektórych miejscach, np. dookoła fontanny można postawić kilka ławeczek. Najlepiej, jeśli meble będą w delikatnych kolorach i kształtach, takie spójnie skomponują się z otoczeniem. Mogą być w naturalnych barwach drewna lub bieli.
Budowle ogrodowe
Pogoda nie zawsze jest słoneczna, dlatego na taką okoliczność dobrze jest mieć choćby niewielką altankę, zabezpieczoną przed deszczem, wiatrem i chłodem. W środku możemy postawić stolik, ławeczki i grilla, dzięki czemu nawet podczas niepogody spędzimy przyjemnie czas. Altanki powinny być lekkie, spowite gęstym pnączem lub bluszczem. Ponadto w ogrodach pałacowych często znajdują się rzeźby, często białe.
Dla dzieci można zbudować plac zabaw, ze zjeżdżalniami i huśtawkami.
Ścieżki
W ogrodzie pałacowym pojawiają się urocze ścieżki, idealne do miłych spacerów. Dobrze jest niektóre z nich posypać ładnym żwirkiem, dzięki czemu unikniemy chodzenia po błocie. Trasy powinny być proste,
Kwiaty
Nie sposób pominąć kwiatów. Spacer pod kwiecistymi pergolami to bardzo przyjemne doświadczenie. Ponadto kwiaty sadzimy na geometrycznych obszarach, kółkach czy prostokątach. Nie ma tu miejsca na przypadkowość. W zależności od upodobań możemy zasadzić bratki, azalie, w różnych kolorach i stworzyć przepiękne kwiatowe dywany.
Trawa
Warto zainwestować i posadzić trawę kupioną w sklepie. Dzięki temu mamy pewność, że będzie rosła ładnie i tam, gdzie chcemy. Możemy także użyć sztucznej trawy czy gatunków traw ozdobnych. dobrze jest również zainwestować z zraszacze, przydadzą się podczas upalnego lata do podlewania roślin.
Wodne obszary
W każdym ogrodzie w tym stylu znajdują się elementy wodne. Oczka wodne to niepowtarzalny element dekoracyjny. W lesie nawilża powietrze, przez co pomaga znosić upały, z kolei szum wody uspokaja. Z kolei nad płynącymi strumyczkami często znajdują się nastrojowe mostki. Nie można też zapomnieć o fontannach.
Inspiracje do tworzenia ogrodu
Zanim stworzymy ogród pałacowy, warto przyjrzeć się tym, które już powstały. W Polsce szczególnie ładne są Łazienki Królewskie, ogrody pałacowe Branickich w Białystoku, czy Park Mużakowski w Łęknicy. Zainspirować mogą nas także ogrody zoologiczne – oprócz tego, że zobaczymy, jakie rośliny ładnie się prezentują, zwykle obok znajdują się informacje, jakie gatunki widzimy.
Kolejna istotna kwestia, to nasz czas. Zadbanie o duży i elegancki ogród to spore wyzwanie, a cały trud pójdzie na marne, jeśli nie zatroszczymy się o jego utrzymanie.