Szara pleśń, to uciążliwa choroba drzew, krzewów oraz kwiatów, która wywołana jest przez groźny grzyb- Botrytis cinerea. Grzyb ten, może pojawić się na liściach, gałęziach oraz owocach, w dodatku bardzo szybko się rozprzestrzenia, co jest bardzo niebezpieczne dla roślin. W przypadku zainfekowania rośliny, należy podjąć jak najszybsze działania, by zapobiec rozprzestrzeniania się szarej pleśni, na zdrowe, silne rośliny. Nie wolno również spożywać owoców, które mają oznaki chorobowe, gdyż są one szkodliwe, i mogą wywołać u człowieka, groźne choroby grzybicze,
Jak rozpoznać szarą pleśń? Jakie są pierwsze oznaki zainfekowania rośliny, przez grzyb Botrytis Cinerea?
Szara pleśń, to specyficzna choroba, łatwa do rozpoznania. Owoce lub warzywa, które zostały zainfekowane, pokryte są puszystym, szarym nalotem. Liście oraz gałęzie, posiadają przebarwienia i plamy, niekiedy wysychają. Jeśli zauważysz u rośliny oznaki szarej pleśni, koniecznie zacznij działać, by choroba, nie przeszła na inne rośliny.
Skuteczne metody walki z szarą pleśnią. Czy konieczne jest zastosowanie gotowych, chemicznych środków, do walki z chorobami grzybicznymi?
Istnieje wiele skutecznych metod, walki z grzybem Botrytis cinerea. Nim sięgniemy po chemiczne preparaty, spróbujmy domowych metod. Jak zwalczyć szarą pleśń? Najskuteczniejszym rozwiązaniem, jest usuwanie zainfekowanych liści, owoców, warzyw oraz roślin. Kluczowe jest, wietrzenie szklarni czy tunelu foliowego, by zapobiegać rozprzestrzenianiu się grzyba. Usunięte części roślin, nie należy wrzucać do kompostowania, by wraz z ziemią, nie przenieść go na pozostała część ogrodu. Po skończonej pracy, użyte narzędzia, należy porządnie umyć. W trakcie podlewania rośliny, należy zwrócić uwagę na sposób, w jaki wykonujemy czynność. Nie należy polewać rośliny woda, a jedynie skierować źródło wody na ziemię. W ten sposób, zmniejszymy ryzyko namnażania się szarej pleśni.
Przedstawiamy kilka skutecznych, domowych metod, walki z szarą pleśnią w ogrodzie.
- Wywar z czosnku. Czosnek, jest rośliną leczniczą, wykorzystywana do doprawiania dań. Ma działania antybakteryjne oraz antygrzybiczne, co pozwala zwalczyć wszelakie grzyby, atakujące rośliny. Idealnym, domowym lekarstwem na szarą pleśń, jest zatem oprysk z czosnku. Aby go przygotować, wystarczy rozgnieść 3 główki czosnku, oraz zalać wrzątkiem. Następnie odłożyć czosnek w ustronne miejsce, na około 5 dni. Po tym czasie, wodę należy odlać do dozownika, i stosować oprysk. Opryski należy stosować do momentu, zniknięcia objawów chorobowych.
- Gnojówka z pokrzyw. Ta domowa metoda, cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Wykorzystywana jest głownie, do podlewania pomidorów, przez co wzmacnia rośliny, które lepiej plonują, oraz są odporne na choroby. Można przygotować z niej również opryski, mieszając wodę z gnojówką , w stosunku 1:20. Aby zrobić gnojówkę, wystarczy wrzucić do zbiornika kilogram pokrzyw, i zalać je 10 litrami wody. Pozostawić do fermentacji, na około 2 tygodnie.
- Trzecią już metodą, walki z szarą pleśnią, jest wymieszanie 50 gram drożdży z 5 litrami wody. Drożdże należy zalać ciepłą wodą, i pozostawić na kilka dni. Gotowy roztwór, wymieszać z wodą i stosować w formie oprysku.
Domowe opryski, należy przeprowadzać w suche, słoneczne dni, by wywar pozostał na r4oślinach jak najdłużej.
Kiedy domowe sposoby zawiodą, należy sięgnąć po specjalne środki chemiczne. Dostępne są one w centrum ogrodniczym, lub sklepach ogrodniczych stacjonarnych, jak i internetowych. W zależności od producenta, ich sposób użycia, różni się od siebie, dlatego przed zastosowaniem środka chemicznego, należy zapoznać się z instrukcją, dołączoną do produktu.
Choć szara pleśń, jest chorobą grzybiczą, która rozwija się w wilgotnych, nie wietrzonych pomieszczeniach, równie dobrze, może zainfeko0wać rośliny uprawiane w gruncie. Istotne jest, aby jak najszybciej rozpocząć walkę z grzybem, poprzez usunięcie zainfekowanych roślin. Domowe opryski, nie muszą być stosowane po pojawieniu się pierwszych symptomów chorobowych. Jeśli dysponujesz domową gnojówką z pokrzyw, wywarem z czosnku czy drożdży, możesz zastosować opryski profilaktycznie, by zapobiec rozwojowi chorób grzybicznych, w tym szarej pleśni.
Pamiętaj! Stosowanie chemicznych środków na rośliny, może spowodować zmniejszenie plonów, lub przeniknąć do miąższu. Przed opryskiem gotowymi środkami, koniecznie upewnij się, czy nadają się one do drzew i krzewów owocowych, oraz kiedy i w jaki sposób stosować opryski, by móc cieszyć się smacznymi, zdrowymi i dorodnymi owocami na dłużej.