Ogród to nie tylko możliwość upiększenia swojego ogródka, ale także sposób na czynne spędzenie czasu, bowiem jego prowadzenie może mieć hobbystyczny, rekreacyjny wymiar. Prace w ogrodzie sprzyjają aktywności fizycznej, dostarczenia tlenu, zmniejszeniu stresu, odprężeniu, zmniejszeniu ryzyka chorób serca. Czy ogród to zawsze jedynie nasadzone kwiaty i skalniaki? Niekoniecznie. Jeżeli chce się wprowadzić w ogrodzie konkretną tematykę, warto spróbować stworzyć ogród na chińską modłę – nie ma wątpliwości, że efekt wizualny będzie zachwycający.
Państwo Środka w ogrodzie
Ogrody w stylu orientalnym mają urok pokoju, wyciszenia, medytacji i tajemniczości. Są także miejscem relaksu, gdzie nacieszyć można oczy wspaniałością kwiatów, zaś uszy dźwiękiem płynącej wody. Poszczególne stylu różnią się szczegółami.
Ogrody w stylu chińskim nieco bardziej odważne i kolorowe, a także bardziej ozdobne niż te w stylu japońskim, nie oznacza to jednak, że trudno założyć taki ogród w polskich warunkach. Jak go zbudować? Pełne instrukcje poniżej.
Elementy chińskiego ogrodu
Jeżeli chodzi o chińskie ogrody, istotne są trzy elementy, które mają znaczenie reprezentacyjne i zachęcają do medytacyjnego spaceru. Pierwszym z nich jest woda – reprezentuje nieustannie zmieniający się przepływ życia i natury. Kolejnym elementem są kamienie, które reprezentują siłę, wytrzymałość oraz stabilność. Ostatnim, ale równie ważnym elementem, są kwiaty. Ich zadaniem jest reprezentowanie piękna i tekstury, które nadają życiu sens.
Zazwyczaj chińskie ogrody skupione są na dużym, ozdobnym budynku jako centralnym punkcie. Kamienie są duże i także służą jako punkty centralne. W takim ogrodzie wykorzystuje się różnorodność kwiatów i roślin. Innymi charakterystycznymi elementami są: przytulne wejście, mosty, lampiony, posągi, mech – spotykany w miejscach mniej nasłonecznionych – żwir ogrodowy, meandrujące ścieżki sprzyjające kontemplacji oraz fontanny, stawy czy potoki.
Wśród charakterystycznych elementów są także rośliny. W chińskim ogrodzie zawsze znajdzie się miejsce dla bambusa – używany jako balustrady, ogrodzenia i jako roślina, reprezentuje elastyczność w życiu – sosny, która reprezentuje wytrzymałość, i dla lotosu będącego symbolem duchowej czystości.
Innymi roślinami, które można znaleźć w chińskim ogrodzie, są magnolie, azalie, chryzantemy, oliwka i spirea. Kwiaty te są kolorowe, egzotyczne i oszołamiające. Najłatwiejsze w uprawie do ogrodu są magnolie i glicynia.
Jak stworzyć ogród w chińskim stylu?
Stworzenie chińskiego ogrodu nie jest wcale tak trudne, jak mogłoby się to wydawać. Pierwszym krokiem jest oczywiście wybór miejsca, gdzie on powstanie. Następnie warto wykonać szkic swoich planów. Tworzony ogród powinien być zwarty, asymetryczny i przyjemny dla oka. Należy usunąć istniejącą roślinność i utworzyć element wodny. Może to być staw lub strumień, który jest centralnym punktem chińskiego ogrodu. Jeżeli to możliwe, można pokusić się o umieszczenie w stawie ryb, takich jak złote rybki.
Jako stały element należy zasadzić bambusa, jednak przy wyborze odmiany warto zwrócić uwagę, by nie była ona inwazyjna. Następnie należy wybrać inne rośliny, na przykład te, o których mowa była powyżej. Powinny być one kolorowe i zapewnić teksturę na każdą porę roku. W chińskich ogrodach kwiaty tworzą atmosferę, wraz z drzewami tworzą kontrast dla ostrych i surowych linii architektonicznych. Umieszczenie drzew w ogrodzie pozwoli cieszyć się kojącym dźwiękiem podczas deszczu. Kolejnym elementem mogą być na przykład zakrzywione chodniki.
Jeśli jest to możliwe, warto zapewnić jakiś element architektoniczny, taki jak na przykład sztuczna góra z pawilonem. Wiele chińskich ogrodów jest otoczona murami. Idealnie jest, kiedy budynki czy konstrukcje w chińskim ogrodzie uzupełniają scenerię zamiast ją zdominować. Jeśli ogród jest większy, można pozwolić sobie na większą ilość takich architektonicznych konstrukcji.
Każdy chiński ogród posiada jakiś rodzaj skały. Należy więc umieścić jakieś w swoim. Może to być prosty skalniak, jak i miniaturowa góra zbudowana z kolekcji skał. Taka góra może być zrobiona zarówno ze skał, jak i z ziemi.
Skały należy dobrać na podstawie ich kształtu, tekstury, substancji, koloru i miękkości. Skały wapienne, które w wyniku erozji przybrały dziwne kształty, należą do najbardziej cenionych przez chińskich ogrodników.
Umieszczenie miniaturowej góry w chińskim ogrodzie nie będzie miało jedynie waloru estetycznego. Ma ona bowiem znaczenie w chińskiej kulturze – symbolizuje cnotę i stabilność, a także wiarę w filozofię przedstawioną przez Konfucjusza.