Zielone rośliny, uprawiane w przydomowych ogrodach, cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Wszystko za sprawą pięknych, łatwych w modelowaniu roślin, które potrafią nie tylko zazielenić ogród, tworząc wyjątkowe, zielone ściany, ale również wypuścić barwne kwiaty, lub związać dekoracyjne owoce.
Choć uprawiane są najczęściej zielone pnącza, równie popularne są te, które związują smaczne i zdrowe owoce. Przez niemal cały rok, stanowią piękną dekorację, natomiast latem, lub jesienią, umożliwiają zbiór soczystych, pachnących oraz smacznych owoców. Aby tak się jednak stało, należy odpowiednio zadać o rośliny, by rosły przez długie lata.
Jak pielęgnować pnącza w ogrodzie?
Pnącza to te rośliny, które cechują się wysoka odpornością na zmianę temperatury, są mrozoodporne, i najczęściej pozostają zielone, przez cały rok, stanowiąc przepiękną ozdobę, nawet zimą. Aby jednak cieszyć się nimi na dłużej, bardzo ważne jest, odpowiednie pielęgnowanie ich. Jak zadbać o pnącza?
Młode pnącza, wymagają nieco więcej uwagi. Ze względu na duże zapotrzebowanie wody, potrzebne do rozwinięcia systemu korzeniowego, należy je regularnie podlewać. Taki zabieg, powinien być wykonywana aż przez dwa lata. Po upływie dwóch lat, roślina ma na tyle dobrze rozwinięty system korzeniowy, że wytrzymuje krótkotrwałe susze. W przypadku dłuższego ciepła, oraz braku opadów, wystarczy podlewać roślinę, do momentu wystąpienia opadów, lub zmniejszenia temperatury. Aby pobudzić roślinę do rozrostu, należy przycinać pnącza, by wypuściła kolejne, zdrowe łodygi.
W przypadku starszych pnączy, należy zwrócić szczególną uwagę, na suche, stare łodygi. W przypadku ich wystąpienia, należy je niezwłocznie usunąć.
Stanowisko i wymagania glebowe.
Pnącza, są uznawane za roślinę tolerancyjną. Świetnie poradzą sobie na słonecznym oraz zacienio0nym stanowisku. W przypadku posadzenia ich w cieniu, roślina może być mniejsza i słabsza, a nawet nie zwiąże kwiatów i owoców. Zbyt mała ilość światła, może spowodować liczne choroby, poprzez osłabienie rośliny, dlatego najlepiej unikać cienia, podczas uprawy pnączy. Ziemia, idealna pod uprawę pnączy, powinna być lekka oraz przepuszczalna. W przypadku zbitej, gliniastej ziemi, zaleca się jej wymieszanie, z odrobiną kompostu lub piasku,. Taki zabieg, nie tylko spulchni ziemię, ale również umożliwi odpowiedni drenaż roślinie.
Pnącza, nie mają specjalnych wymagań co do odczynu gleby, dlatego mogą rosnąc niemal na każdej ziemi.
Jak rozmnażać pnące w ogrodzie?
Choć rozmnażanie kojarzy się z trudną czynnością, zabieg ten, nie jest wcale taki trudny. Wystarczy zastosować odkłady, lub ukorzenić zdrewniały pęd. Jak to zrobić? W przypadku odkładów, należy znaleźć młody, jednoroczny pęd, położyć go na ziemię, oraz przysypać ziemią. Tak przygotowana gałązka, zacznie się ukorzeniać, po czym stanie się nową, silną rośliną. W przypadku przesadzenia, należy odciąć łodygę przed korzeniami w taki sposób, by młode pnącze, miało dobrze rozwinięty system korzeniowy.
Drugą metodą rozmnażania pnączy w ogrodzie, jest ukorzenienie młodego pędu. Wystarczy obciąć zdrewniałą część pnącza, i wsadzić ją w ziemię. Następnie przysypać ziemią i obficie podlać. Najlepszą porą, na ukorzenianie pnączy, jest wczesna wiosna. Ziemia, gdy tylko odtaje, jest na tyle mokra, że umożliwia szybkie ukorzenienie się pnączy.
Gdzie sadzić pnącza w ogrodzie?
Pnącza wymagają stałej podpory, dlatego najlepiej sadzić je w pobliżu pergoli, ścian, murów czy płotów. Dzięki szybko pojawiającym się wąsom, roślina doskonale będzie przyczepiać się do powierzchni, tworząc zielone ściany. Kolejnym miejscem, idealnym do uprawy, są stare drzewa. Pnącze, w takim przypadku, ma doskonałe warunki do wzrostu. Dobrze oplata się wokół drzewa, tworząc żywe dekoracje. Należy jednak pamiętać o tym, że pnącze, które owija się wokół drzewa, zabiera mu cenne składniki odżywcze, oraz ogranicza dostęp światła, dlatego należy to robić w przypadku, gdy drzewa są stare, niezdolne do rozrostu oraz schorowane.
Pnącza, są prostymi, niemal stale zielonymi roślinami, chętnie uprawianymi w przydomowych ogrodach. Dzięki kilku prostym czynnością pielęgnacyjnym, w szybkim tempie, rozrosną się, tworząc zielone ściany. Nie wymagają regularnego cięcia, a niskie wymagania sprawiają, że przyjmą się nawet w najbardziej trudnych warunkach. W razie konieczności, młode pędy, można przysypać dodatkową ziemią, by ich delikatny, i słabo rozwinięty system korzeniowy, nie uszkodził się, prowadząc do uszkodzenia lub obumarcia rośliny.