Ogród w stylu nowoczesnym

Nowoczesne aranżacje wnętrz są wyjątkowo popularne – ich minimalizm, wygoda i pewna dowolność kompozycji sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na urządzenie mieszkania w stylu nowoczesnym. Podobne aranżacje oparte na minimalistycznej formie weszły na stałe także do ogrodnictwa. Podpowiadamy, w jaki sposób urządzić nowoczesny ogród!

Nowoczesny – czyli jaki?

Trudno jednoznacznie określić czym jest „styl nowoczesny”. W ogrodnictwie mianem tym określa się ogrody minimalistyczne, schludne, wyjątkowo estetyczne i proste w utrzymaniu. Wśród najważniejszych cech ogrodów nowoczesnych wyróżnić można:

  1. Trawniki zajmują dużą część ogrodu, są one idealnie równo przycięte, zielone i gęste.
  2. Ogród stanowi zamkniętą kompozycję – jego granice wyznaczają mury, ogrodzenia lub żywopłoty. Często wykorzystuje się krzewy lub niewielkie drzewka iglaste o regularnym, stożkowatym kształcie do stworzenia naturalnego ogrodzenia przed światem zewnętrznym.
  3. Unika się dużej różnorodności kwiatów czy roślin. W ogrodach nowoczesnych dominują regularne, geometryczne iglaki, zielone byliny i trawy ozdobne.
  4. W ogrodach nowoczesnych łączy się różne materiały naturalne (np. korę do osłonięcia podłoża, drewno, naturalny kamień) ze szkłem i metalem.
  5. Alejki w ogrodach w stylu nowoczesnym są idealnie proste, wytyczone między rabatkami i trawnikiem.

Rośliny w ogrodzie nowoczesnym

Rośliny w ogrodzie nowoczesnym to głównie rośliny zielone. Unika się kolorowych kwiatów, jednak dopuszczalne jest posadzenie jednego lub dwóch rodzajów roślin kwitnących (np. bylin, róż czy kwitnących traw ozdobnych). Świetnie sprawdzą się niskie krzewinki i iglaki, które można formować w dowolny kształt (np. stożka, kuli). W aranżacjach nowoczesnych warto postawić na tuje, juki czy bukszpany. Jeśli marzymy o kwiatach z pewnością doskonale sprawdzą się okazałe, wyjątkowo zjawiskowe drzewa magnolii, wspaniale prezentujące się liliowce, a także niskie krzewinki kwitnące (np. lawenda, wrzos). Na niewielkich rabatkach możemy zasadzić także różnego rodzaju sukulenty o mięsistych, grubych liściach, które nadają nieco egzotyczny klimat w każdym ogrodzie.

Ogród nowoczesny – elementy ozdobne

Minimalizm ogrodów nowoczesnych sprawia, że wyjątkowo trudno wyznaczyć w nich miejsca użytkowe i wypoczynkowe. Warto postawić na prostą podmurówkę w centralnej lub bocznej części ogrodu, w której staną meble ogrodowe. Unika się mebli drewnianych lub zdobionych, świetnie za to sprawdzą się białe, nowoczesne zestawy z miękkimi siedziskami oraz kwadratowe lub prostokątne, niskie stoły. Z łatwością za to wyznaczymy miejsce na przydomowy basen, który świetnie skomponuje się z minimalistyczną, nowoczesną aranżacją. Jeśli szukamy bardziej naturalnych pomysłów na niewielki, ogrodowy zbiornik wodny, możemy postawić na wąskie, prostokątne lub owalne oczko wodne z prostą fontanną.

Ważną częścią wyposażenia ogrodu nowoczesnego jest oświetlenie, które wspaniale podkreśla piękno minimalistycznego ogrodu. Wykorzystać można niewielkie diody ukryte wśród traw i bylin, jak i oświetlenie górne (np. lampy w kształcie pochodni). Warto oświetlić również basen lub oczko wodne, a także wykorzystać niewielkie światełka do podkreślenia piękna roślin kwiatowych.

W ogrodach nowoczesnych nie stosuje się dużej ilości elementów dekoracyjnych. Sprawdzą się jednak proste szklane, metalowe lub ceramiczne donice, nowoczesne rzeźby ogrodowe w geometrycznych kształtach (np. kule, stożki) oraz murowane lub betonowe miejsca do odpoczynku.

Stylistyka (nie) dla każdego

U kogo sprawdzą się ogrodowe aranżacje w stylu nowoczesnym? Z pewnością u wszystkich, którzy kochają minimalizm, perfekcyjną czystość ii proste, geometryczne formy. Ogrody nowoczesne są wyjątkowo łatwe w pielęgnacji i uprawie oraz zwykle bazują na mało wymagających roślinach zimozielonych, które nie potrzebują specjalnych zabiegów i ochronie przed czynnikami atmosferycznymi. Chłodna, bardzo schludna forma ogrodów nowoczesnych nie przypasuje jednak każdemu. Z pewnością nie są to aranżacje dla miłośników dzikiego lasu, polnych kwiatów i wypoczynku na łonie natury. Nie znajdzie się tu również miejsca na uprawę warzyw, ziół i owoców, z czego z pewnością nie będą w stanie zrezygnować miłośnicy wielogodzinnego odpoczynku w ogrodzie. Aranżacje nowoczesne świetnie sprawdzą się jednak w miejscach o charakterze wypoczynkowym (np. przy domkach letniskowych), a także u osób, które nie mają czasu, umiejętności i chęci na zajmowanie się wymagającymi ogrodami.