Jeżeli uwielbiasz naturę, lubisz różne kwiaty i chciałbyś posiadać kolorowy. Trochę nieuporządkowany ogród, zdecyduj się na styl wiejski, często nazywany rustykalnym. Taki ogród ma klimat, jest pełen barw, kształtów i zapachów, przywodzących na myśl wspomnienia z wakacji na wsi.
Ogród w stylu wiejskim to przede wszystkim rozległe kwietne rabaty, nieregularne trawniki i malowniczo wijące się ścieżki. Wbrew pozorom nie jest ani przestarzały, ani mało dekoracyjny!
Główną ozdobą takiego ogrodu są rośliny. Najlepsze są gatunki mało wymagające i dostosowane do naszego klimatu np. Rodzime drzewa, krzewy, byliny oraz rośliny sezonowe, warzywa i rośliny sadownicze, ale również rośliny cebulowe i bulwiaste.
Wiejski ogród powinien być jak najbardziej zbliżony do natury i sprawiać wrażenie nieuporządkowanego. Nie znajdziemy w nim równo przystrzyżonych żywopłotów, dopracowanych firm geocentrycznych, roślinnych rzeźb, egzotycznych roślin, równiutkich chodników, czy dekoracje typu krasnale, zwierzęta.
O czym warto pamiętać projektując ogród w stylu wiejskim?
- Kompozycje w stylu wiejskim muszą być kolorowe i różnorodne, dlatego dobrze tworzyć je z luźno przeplatających się grup roślinnych, układających się w duże, barwne plamy.
- Roślinom mogą towarzyszyć dekoracyjne elementy uzupełniające – np. korzenie o ciekawym kształcie, interesujące kamienie, gliniane naczynia i doniczki, balie i metalowe misy.
- Idealnie komponują się też ścieżki ze żwiru albo surowej cegły.
- Do wykończenia dobra jest mała architektura z naturalnego drewna (np. płotki, altanki, pergole) i meble z wikliny.
Nasadzenia na rabatach w wiejskim ogrodzie nie muszą być przypadkowe. Jeśli wybrane do uprawy gatunki posadzimy chaotycznie lub niezgodnie z ich wymaganiami, z czasem będą sprawiać spore problemy. Światłolubne kwiaty posadzone w cieniu przestaną kwitnąć, stracą ładny wygląd i będą chorować. Natomiast rośliny preferujące cień, na słońcu będą narażone na poparzenia i wysychanie, a gatunki ekspansywne posadzone na zbyt małej przestrzeni, w czasie zdominują inne rośliny.
Gatunki dobrze dobrane, nie będą sprawiać większych problemów i szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych, bo doskonale poradzą sobie w naturalnym ogrodzie. Będą się same rozmnażać za pomocą nasion lub podziemnych rozłogów, dadzą sobie radę z chwastami i nie będą sprawiać problemów w okresie zimowym. Większość roślin w takich ogrodach powinno rzadko chorować lub padać ofiarom szkodników.
Jakie rośliny do wiejskiego ogrodu?
Wybór najlepszych roślin do ogrodu wiejskiego powinniśmy rozpocząć od największych roślin bazowych (tzw. architektonicznych) , które będą tworzyły ramę dla reszty nasadzeń i rabat kwiatowych.
Najlepiej sprawdzą się w tej roli krzewy i drzewa dobrze znane z terenów podmiejskich:
- kaliny koralowe,
- jaśminowce,
- wierzby,
- lilaki pospolite (bzy),
- wierzby,
- brzozy,
- sosny,
- głogi,
- rokitniki,
- czeremchy,
- jarząby (jarzębina),
- jałowce,
- modrzewie,
- lipy,
- jesiony,
- buki.
Na wyższe piętra rabat z powodzeniem można wybrać okazałe lub wysokie:
- byliny,
- łubin,
- krwawnik pospolity,
- słoneczniczek szorstki,
- piwonie,
- margerytki,
- lilie tygrysie,
- floksy wiechowate,
- rudbekie błyskotliwe,
- ruta zwyczajna;
Mało wymagające rośliny dwuletnie:
- malwy,
- naparstnice,
- dziewanny;
Oraz rośliny jednoroczne:
- kosmosy podwójne pierzaste,
- lwie paszcze,
- ślazówki letnie.
Na przedzie rabaty najlepiej prezentują się niskie:
Byliny, np.:
- bodziszki bylinowe,
- dzwonki skupione,
- kocimiętki Faassena,
- przywrotniki
- niektóre gatunki goździków;
a także kwiaty roczne np.:
- nagietek lekarski,
- aksamitka,
- nasturcja
Warzywa w ogrodzie wiejskim
Powinny się tu znaleźć przede wszystkim warzywa, które są wykorzystywane świeże: sałata, roszpunka czy szczypiorek. Dobrze jest posadzić kilka krzaczków pomidorów, bo najsmaczniejsze są owoce zrywane w pełni dojrzałe, a takie bardzo trudno znaleźć w sklepach.
Troszkę miejsca można przeznaczyć pod warzywa, które nie są tak bardzo popularne np.: kardy, karczochy (tworzą efektowne kwiaty), melony, skorzonerę, szparagi. Inne najlepiej potraktować jako tworzywo plastyczne. Przy projektowaniu rabaty pomocne będą pióropusze liści marchwi, jarmużu i pietruszki, kule kapusty (karbowane u kapusty włoskiej, natomiast w odcieniach zieleni, żółci, różu i fioletu u odmian ozdobnych) i czerwone buraczki (zwłaszcza odmiany liściowe). Warto posadzić dynie, kabaczki, patisony i bakłażany, które mają okazałe liście , piękne kwiaty i owoce. Dekoracyjne są również zielone, żółte i fioletowe strąki fasoli.