Kalendarium prac ogrodniczych w październiku

Kalendarz ogrodnika jest niemal ciągle przepełniony, bez względu na występującą w danym momencie porę roku. Na podwórkach jest zawsze coś ważnego do zrobienia, a czasami bywa tak, że pewna czynność nie może czekać, ponieważ może zostać wykonana tylko w pewnym, określonym momencie. Takim okresem jest właśnie październik, w którym ogrodnika czeka mnóstwo pracy i wyzwań, aby zdążyć ze wszystkim przed pierwszymi przymrozkami.

Kalendarz ogrodnika – październik

Październik jest idealnym momentem na sadzenie drzew i krzewów. Rośliny te, posadzone właśnie w tym czasie (a szczególnie róże), są w stanie ukorzenić się do momentu pojawienia się pierwszych przymrozków, natomiast wiosną mogą już rozpocząć w odpowiednim dla siebie momencie wegetację. Drzewa i krzewy, będą również mniej narażone na wysychanie, do którego przyczynia się nadmiar wiosennego słońca. Rośliny, które posiadają goły korzeń, zaraz po posadzeniu należy skrócić, aby ilość gałązek została ograniczona do minimum. Będzie jej wtedy z pewnością łatwiej zaopatrzyć się w wodę, a także wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Jeżeli na swojej posesji posiadamy kasztanowce, a ich liście zaczęły żółknąć, jest to znak, że drzewo posiada szkodnika, a co za tym idzie – powinniśmy jak najbardziej regularnie i starannie grabić jego liście i szczelnie zamknięte, wyrzucać do śmieci.

Jest to bardzo skuteczna walka z uporczywym nieprzyjacielem kasztanowca. Musimy również pamiętać o wszelkiego rodzaju iglakach. Gdy okres jesienny nie jest zbyt deszczowy, należy je regularnie podlewać. Tego typu czynność, będzie również sprzyjać wszelkim rodzajom roślin liściastych. Wszystkie rośliny, muszą zdążyć się dobrze nawodnić przed okresem zimowym, ponieważ w przeciwnym razie będą bardziej podatne na suszę. Warto również wiedzieć kilka podstawowych rzeczy jeśli chodzi o byliny. Do samego końca października, możemy sadzić tulipany, narcyzy i hiacynty. Najlepiej do świeżo wzruszonej ziemi, dodać kilka garści nawozu jesiennego, który zawiera o wiele więcej fosforu oraz potasu. Dzięki temu, cebulki roślin będą w stanie wydawać większe kwiaty.

Jeśli chodzi o rośliny jednoroczne, bądź te dwuletnie, to najlepiej w okresie jesiennym zebrać wszystkie resztki kwiatów sezonowych. Można je później wyrzucić na kompost, bądź zakopać zeschłe rośliny, dzięki czemu zasilą glebę w próchnicę. Jest to bardzo dobry sposób, zwłaszcza jeśli posiadamy w swoim ogrodzie niezbyt dobrą ziemię. Natomiast, jeśli chodzi o kwiaty dwuletnie, to wokół ich rozet należy rozłożyć korę lub suche liście. Natomiast, dopiero po pierwszych przymrozkach należy przykryć całą roślinę, na przykład za pomocą gałązek iglaków bądź agrowłókniną. Wiele osób, miewa również wątpliwości co należy zrobić z trawnikiem w czasie jesieni. Otóż, trawę kosimy, aż do momentu, w którym nie przestanie rosnąć. Ze względu na coraz bardziej ciepłe zimy, powinniśmy ją nawet skracać w listopadzie. Po koszeniu, starannie grabimy pozostałości, opadłe liście, ponieważ pozostawienie ich na dłuższy czas może spowodować zniszczenie naszej murawy, o którą dbaliśmy przez bardzo długo.

Zgrabione pozostałości, również warto przeznaczyć na kompost, a uzyskana z nich ziemia może okazać się świetnym dodatkiem do podłoża dla roślin doniczkowych. Jesienią, możemy również podjąć decyzję o posadzeniu agrestu bądź porzeczki. Warto wiedzieć, że powinniśmy uprawiać je na samym początku przy pomocy paliku, dzięki czemu korona rośliny nie ulegnie złamaniu pod wpływem ciężaru śniegu czy owoców. Natomiast, jeśli posiadamy kwiaty doniczkowe, które umieściliśmy wcześniej na naszych balkonach bądź tarasach, zaraz przed pierwszymi przymrozkami powinniśmy zabrać je do domu. Warto również wiedzieć, że rośliny tego typu przez pierwszy miesiąc nie wymagają zbyt dużej pielęgnacji, ani podcinania.

Podsumowanie

Podsumowując, dbanie o nasze podwórka, ogrody, balkony czy tarasy jest szczególnie istotne bez względy na porę roku. W każdym okresie, powinniśmy zajmować się nimi jak najlepiej potrafimy i pamiętać przede wszystkim o regularności. Październik, jest często miesiącem, w którym pojawia się jeszcze intensywne słońce, dlatego praca na świeżym powietrzu powinna sprawiać jeszcze więcej przyjemności. To okres, w którym przede wszystkim powinniśmy zająć się zbieraniem owoców z sadów i ogrodów, ale również sadzeniem roślin, porządkowaniem ogrodu, a także sprzętu pomocniczego w różnych czynnościach oraz przygotować odpowiednio ogród do zimowania.