Posiadanie własnego ogrodu, to nie tylko przyjemność. Wiążą się z nim pewnego rodzaju obowiązki, które warto wypełniać zgodnie z kalendarzem prac. Nie ukrywajmy, że największy zakres prac odbywa się w okresie wiosenno-letnim, kiedy nie tylko sadzimy nasze warzywa jak i kwiaty, ale również zbieramy plony. Jak jednak wyglądają prace w ogrodzie w miesiącu listopadzie. Czy trzeba wykonywać je w takim okresie? Z całą pewnością tak, warto jednak pamiętać, aby wszelkiego rodzaju prace dostosowywać nie tylko do danego miesiąca, ale również do pogody, która nie zawsze daje nam możliwość pracy.
Kalendarium prac w listopadzie jest bardzo zróżnicowany. Przede wszystkim powinniśmy się skupiać na porządkowaniu go, ale oczywiście nie tylko.
Zbiór plonów
Tak naprawdę w okresie listopadowym zbiory powinny być już zakończone, ale jeszcze może mamy brukselkę, która jest odporna na mróz i możemy spokojnie jeszcze ją zbierać. Wiele osób decyduje się na pozostawienie jej nawet na całą zimę, ale to tak naprawę od nas zależy. Wiele osób zostawia również do listopada późne odmiany kapusty, szczególnie jeśli będzie ona wykorzystywana do kiszenia w gospodarstwie domowym. Ponadto na początku listopada można jeszcze zbierać maliny, ale nie dotyczy to każdego gatunku, a jedynie tego, który owocuje kilka razy. Jeśli jednak o czymś zapomnieliśmy, to warto już zebrać pozostałości, aby nie uległy one zniszczeniu. Zbyt niska temperatura, a także duża wilgotność może spowodować, że nasze warzywa zwyczajnie nam się zepsują.
Sadzenie drzew i krzewów
Jeśli temperatury nie są zbyt niskie, a przymrozki nam bardzo nie doskwierają, wówczas spokojnie możemy sadzić jeszcze zarówno drzewka jak i krzewy. Musimy jednak pamiętać, że listopad ma zróżnicowane temperatury i sadząc w ciepły dzień nie mamy pewności, że kolejne też takie będą. Musimy zatem zabezpieczyć przed mrozami, szczególnie młode drzewa. Można w tym celu zastosować korę, która w postaci kopca zabezpieczy nasze drzewko przed działaniem zbyt niskich temperatur. Oprócz krzewów i drzew, można również posadzić jeszcze wrzosy.
Pielęgnacja drzew
Prowadzenie ogrodu to nie tylko sadzenie oraz zbieranie tego, co nam udało się wyprodukować. Warto jednak pamiętać również o pielęgnacji. Listopad to idealny miesiąc do przeglądu naszych drzew. Co możemy dla nich zrobić? Przede wszystkim zobaczyć, czy nie ma na nich żadnych szkodników. Usuwamy uszkodzone bądź chore gałęzie, stosujemy natryski w celu zwalczania chorób. Warto również zabezpieczyć drzewka przed innymi zwierzętami jak np. sarny.
Ziemia w ogrodzie
Kiedy zbierzemy już nasze plony, warto zadbać o ziemię w ogrodzie. Można w tym celu użyć glebogryzarki lub też ręcznie ją przekopać. Nie jest tutaj konieczne jej rozdrabnianie, takie czynności można zostawić na okres wiosenny. Jeśli już o nią zadbamy, możemy również ją nawozić. Najlepiej zrobić to w okresie jesiennym, a nie wiosennym. Dzięki temu zabiegowi nasza ziemia będzie bardziej jakościowa, a to z kolei wpływa na ilość i jakość plonów. Do nawożenia warto używać obornika, ale jeśli nie mamy takiej możliwości, wówczas możemy skorzystać z gotowych nawozów, które oferowane są w sklepach ogrodniczych. Zwróćmy jednak uwagę na skład, im mniej przetworzony nawóz tym lepiej.
Trawnik
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, usuwamy chore gałęzie, ale i liście. Listopad jest to miesiąc, kiedy na naszym trawniku zalegają liście pochodzące z krzewów i drzew. Warto doprowadzić trawnik do porządku, a liście zalegające zagrabić. Można w tym celu użyć dmuchawy do liści, ale również sprawdzą się tradycyjne grabie. Bez względu na to czy liście pochodzą z zdrowego czy też chorego drzewa musimy pamiętać, że w żadnym przypadku nie możemy ich spalić. Zabrania nam tego podstawa prawna, a wykonywanie takiej czynności grozi karą grzywny.
Zabezpieczenie altany
Nie w każdym ogrodzie znajduje się altana, ale większość z nas już ją posiada. Jeśli jednak mamy to szczęście i jesteśmy jej posiadaczami, to warto zadbać o jej zabezpieczenie. Wnętrze należy uporządkować, a samą altanę można zabezpieczyć np. folią bądź też plandeką. Oczywiście, musimy również pamiętać o impregnowaniu altany, dzięki temu będzie ona nam służyła dłuższy czas i stanie się bardziej odporna na działanie czynników zewnętrznych, które niekorzystnie oddziaływają na materiał. Impregnat należy stosować według zaleceń producenta.
Ogrodzenie
Prace w listopadzie nie powinny skupiać się na samych roślinach. Jeśli działka jest ogrodzona, to warto sprawdzić czy dane ogrodzenie nie zostało w jakiś sposób uszkodzone. Każda dziura, która się pojawiła powinna być naprawiona. Dzięki temu jest mniejsze prawdopodobieństwo, że na naszej działce pojawią się nieproszeni goście w postaci zwierząt, które niestety najczęściej dokonują zniszczeń.
Konserwacja narzędzi ogrodowych
Jeśli prace w naszym ogrodzie dobiegły już końca i uznamy, że narzędzia nie będą nam już w tym roku potrzebne, to warto o nie zadbać. Przede wszystkim powinny zostać skrupulatnie wyczyszczone z zanieczyszczeń jakimi są np. resztki ziemi, liści itp. Ponadto, powinniśmy je również zakonserwować i umieścić w takim miejscu, aby nie oddziaływały na nie niekorzystne warunki jak np. wilgoć. Dzięki temu na metalowych elementach nie będzie pojawiała się rdza. Również warto dokonać konserwacji kosiarki, podkaszarki. Jeśli zostały one w jakiś sposób uszkodzone, to jest to również idealny czas na dokonywanie wszelkiego rodzaju napraw.
Miesiąc listopad jak widać, nie oznacza lenistwa dla właścicieli ogrodów. Warto wykonać wszelkie niezbędne prace, aby w okresie wiosennym móc przystąpić do kolejnego sezonu. Wykonanie takich prac wprowadza nie tylko porządek w ogrodzie, ale dzięki pracom konserwującym, pielęgnującym mamy pewność, że nasz ogród został przygotowany odpowiednio do kolejnego sezonu.