Nowoczesna hala sportowa przyda się praktycznie wszędzie! Nie ma znaczenia, czy mówimy o małej, wiejskiej szkole, czy o miejskim klubie piłkarskim. Tylko hala może zagwarantować ciągłość treningów przez cały rok, niezależnie od warunków atmosferycznych. To także miejsce, gdzie spotykają się ze sobą rywalizujące drużyny, a emocjom nie ma końca. Warto wiedzieć, jak przebiega projektowanie takiego budynku i co należy uwzględnić przed zleceniem budowy wykonawcy.
Profesjonalne hale – budynki, bez których nie ma sportu!
Zapotrzebowanie na obiekty architektoniczne w rodzaju hal sportowych prawdopodobnie nigdy nie zmaleje. Są one stale potrzebne w szkołach każdego szczebla, na uniwersytetach, przy klubach sportów zespołowych i w miastach.
Nie można tu zapominać też o halach prawdziwie profesjonalnych, jak te przeznaczone na zawody na szczeblu lokalnym, krajowym, a nawet międzynarodowym. Dlatego właśnie budowa hal sportowych to tak odpowiedzialne zadanie. Należy ją powierzyć specjalistycznej firmie, która ma na koncie już wiele projektów tego typu.
Budowa hal sportowych – co trzeba wziąć pod uwagę?
Ze względu na specyficzne zastosowanie hali sportowej musi być ona wyposażona w całą niezbędną infrastrukturę, która umożliwia je wykorzystanie do treningów czy zawodów. Potrzebne są tam pomieszczenia oraz instalacje, z których korzystają zawodnicy albo ćwicząca młodzież, ale często także specjalna przestrzeń dla zaproszonych widzów.
Zarówno hale sportowe i gimnastyczne, jak i hale widowiskowo-sportowe wymagają zastosowania przemyślanych rozwiązań architektonicznych. Po pierwsze, ogromne znaczenie ma tu trwałość i bezpieczeństwo zastosowanych materiałów oraz stabilność całej konstrukcji. Po drugie, budowa hal sportowych musi uwzględniać sposób, w jaki będą one wykorzystywane.
Przykładowo, jeżeli mamy do czynienia z halą typowo gimnastyczną dla młodszych dzieci, ławki dla widzów mogą zostać ograniczone do minimum. Natomiast w przypadku hali all-purpose albo miejskiej czy wiejskiej hali do zawodów projektant musi stworzyć i sferę widowiskową, i boisko, którego rozmiar będzie sprawdzał się w kilku różnych sportach.
Projekt hali sportowej – co powinno się w nim znaleźć?
Profesjonalna budowa hal sportowych zawsze zaczyna się od rozmów pomiędzy podmiotem zlecającym to zadanie a wykonawcami. Obydwie strony mogą się w ten sposób upewnić, że dokładnie rozumieją nawzajem swoje założenia.
Ponadto zleceniodawca otrzymuje także informacje o kosztorysie, terminach ukończenia oraz o wszystkich elementach wchodzących w skład projektu. Z architektonicznego punktu widzenia będzie najczęściej hala główna, szatnie i prysznice, składziki i magazyny, a także sfera widowiskowa. Możliwe są także mniejsze salki, które ułatwią wykorzystanie hali do kilku zadań jednocześnie.
Prócz tego w projekcie hali znajdą się także informacje o konstrukcji, instalacji wodnej, kanalizacji i wentylacji. Do tego dochodzi projekt ogrzewania, instalacja elektryczna i gazowa, a także założenia BHP. Wszystko to zostaje przedstawione klientowi w przystępnej i zrozumiałej formie, a kwoty za poszczególne etapy budowy są jasno wyszczególnione w kosztorysie.