Kalendarium prac ogrodniczych w kwietniu

Kwiecień to miesiąc, kiedy ogród w pełni odżywa po zimie. Wzrasta temperatura, na rabatach rozwijają się pierwsze kwiaty, a nas czeka coraz więcej pracy. W tym miesiącu kończymy porządki po zimie, wysiewamy i sadzimy nowe rośliny oraz troszczymy się o te wieloletnie. Wszystkie działania, jakie podejmiemy w tym okresie, znajdą odzwierciedlenie w tym, jak nasz ogród będzie się prezentował w kolejnych miesiącach.

Rośliny i krzewy owocowe

Początek kwietnia to ostatni moment na przycięcie winorośli. W tym miesiącu kończymy także wiosenne przycinanie drzew owocowych. Skupiamy się wtedy przede wszystkim na gatunkach bardziej wrażliwych na chłód, których wcześniejsze cięcie nie było możliwe, czyli na śliwie, moreli czy brzoskwini.

Kwiecień to doskonały moment na sadzenie krzewów i drzew owocowych, szczególnie tych kopanych z gruntu, czyli z odkrytym korzeniem, ponieważ możemy je sadzić do czasu, aż nie wypuszczą liści. Do gruntu wysadzamy także zdrewniałe sadzonki pobrane jesienią, na przykład z krzewu porzeczki czy winorośli. W tym okresie krzewy owocowe możemy również rozmnażać przez odkłady poziome lub wierzchołkowe.

Powinniśmy pamiętać także, by przyglądać się drzewom i krzewom pod kątem chorób i szkodników. Na jabłoni szukamy oznak parchu i mączniaka, a także obecności kwieciaka jabłkowca. Na gruszach może pojawić się kwieciak gruszowiec i miodówka gruszowa. W razie potrzeby reagujemy, stosując odpowiedni oprysk. Preparaty chemiczne nie działają natomiast na wielkopąkowca porzeczkowego, dlatego musimy ręcznie usuwać nienaturalnie nabrzmiałe pąki lub nawet całe pędy porzeczki czarnej.

Ogródek warzywny

W kwietniu kończymy przygotowywanie rozsad. Pikujemy sadzonki pomidorów oraz papryki, a na rozsadniku wysiewamy brokuły, kalafiory oraz późne odmiany kapusty czy sałaty. To także miesiąc wysadzania przygotowanych wcześniej sadzonek i wysiew warzyw do gruntu. Od początku kwietnia wysiewamy roszponkę oraz wysadzamy na stałe miejsce sadzonki wczesnych odmian kalarepy czy sałaty. Do połowy miesiąca wysiewamy groch i szpinak, a w drugiej połowie por. W kwietniu siejemy także rzodkiewkę, marchew, pietruszkę, koper czy buraki ćwikłowe, a także sadzimy cebulkę.

Krzewy ozdobne i byliny

Jeżeli marzec był bardzo zimny, w kwietniu odsłaniamy rośliny okryte na zimę, na przykład róże. W przypadku krzewów bardzo wrażliwych warto zaczekać do końca miesiąca, by nie zaszkodziły im nocne spadki temperatur. W tym miesiącu możemy wykonać także opóźnione z powodu niesprzyjającej pogody cięcie róż i innych krzewów. Przycinamy także żywopłoty i krzewy, które zakończyły już kwitnienie jak na przykład forsycja.

W kwietniu wprowadzamy na nasze rabaty nowe rośliny. Sadzimy krzewy ozdobne, dopóki nie wypuściły pierwszych liści, a także iglaki i trawy ozdobne. Pod koniec miesiąca sadzimy mieczyki i rośliny cebulowe, które zakwitną latem, jak tygrysówki czy ismeny. Przesadzamy i dzielimy letnie oraz jesienne byliny, takie jak floksy, tawuły czy rudbekie. Na stałe miejsca wysadzamy sadzonki bratków i niezapominajek. Siejemy lwie paszcze, słoneczniki, astry chińskie, cynię i znacznie więcej roślin jednorocznych.

Jest to miesiąc, w którym po zimie zaczynamy regularnie dbać o rabaty, pozbywając się chwastów i spulchniając podłoże. Regularnie usuwamy pozostałości przekwitniętych kwiatostanów typowo wiosennych roślin jak narcyzy lub hiacynty. Nawozimy rośliny kompostem lub preparatami zawierającymi azot. Przede wszystkim powinniśmy się wówczas skupić na różanecznikach i hortensjach. Nawóz mieszamy z wierzchnią warstwą podłoża, a następnie podlewamy. Warto także pamiętać o wyłożeniu ściółki wokół krzewów, która pomoże utrzymać wilgoć oraz ograniczy pojawianie się chwastów. Szczególnie istotne jest to w przypadku roślin z płytkim systemem korzeniowym.

Również w przypadku roślin ozdobnych konieczna jest obserwacja pod kątem szkodników. Zwłaszcza krzewów bukszpanu, które atakuje ćma bukszpanowa, oraz modrzewi, na których pojawiają się ochojniki. W razie potrzeby należy zastosować oprysk odpowiednim preparatem.

Trawnik

W kwietniu wygrabiamy z trawnika resztki mchu oraz usuwamy chwasty. Najlepiej jeśli możemy zrobić to ręcznie. By zregenerować trawnik po zimie, możemy także przeprowadzić aerację i wertykulację czy zastosować nawożenie substancjami organicznymi. Kwiecień to także doskonały czas na uzupełnienie wyłysiałych poprzez dosianie świeżej trawy lub założenie trawnika czy kwietnych łąk od podstaw, jeśli dopiero zaczynamy projektować nasz ogród.

Oczko wodne

Jeśli na zimę spuszczaliśmy wodę z oczka wodnego, w kwietniu powinniśmy rozpocząć od sprawdzenia jego szczelności oraz oczyszczenia z rozkładających się roślin. Przygotowujemy także filtry do ponownego użycia i wypełniamy sadzawkę wodą. W tym miesiącu zajmujemy się także roślinami porastającymi brzegi, przesadzając je i rozmnażając. Gdy temperatura będzie się już stale utrzymywała w okolicy 10℃, możemy w oczku wodnym umieścić rośliny wodne, a pod koniec miesiąca także wpuścić ryby. Jeśli nie spuszczaliśmy wody na zimę, zaczynamy dokarmianie ryb, gdy temperatura ustabilizuje się na poziomie 12℃.