Ogród stworzony w doniczce

Rośliny sadzone w doniczkach, skrzyniach, albo innych pojemnikach tworzą piękne kompozycje barw, faktur oraz pokrojów. Są komponentem różnych układów ogrodowych na tarasach, balkonach, a także są wystrojem wnętrz ogrodowych. Nie tylko gustowne połączenie materiału roślinnego z pojemnikiem daje nam gwarancje przepięknej kompozycji, bardzo ważne jest rozplanowanie, a szczególnie ważnym elementem jest pielęgnacja naszych wybrańców.

Co pierwsze?

Pierwszym krokiem warunkującym nasz sukces jest zastosowanie wartościowego podłoża, które jest bogate w składniki pokarmowe. Dobrze jest zadbać o to by było ono przepuszczalne, dlatego idealnym wyborem będzie ziemia kompostowa z domieszką odkwaszonego torfu i piasku. Jeżeli chcielibyśmy skorzystać z ziemi ze swojego ogrodu, a jest to ziemia gliniasta, to najlepszym sposobem jest dodanie do niej trochę piasku i sprawdzić, czy rozsypuje się w rękach, oraz zmieszać ją z kompostem. Innym sposobem jest zastosowanie keramzytu zamiast piasku. Dobre podłoże charakteryzuje luźna struktura, ładny zapach i jednolicie rozdrobnione składniki. Część roślin potrzebuje specjalnej gleby np. kwaśnej, dlatego warto się upewnić, czy kupowane podłoże posiada pożądany odczyn pH.

Zasadzenie rośliny

Bardzo ważnym elementem jest to, w jaki sposób posadzimy roślinę. Żeby zapewnić jej możliwość pobierania wody i równocześnie chronić przed moczeniem korzeni, warto zastosować drenaż zapewniając tym samym dostęp do powietrza, np. keramzyt ( to kruszywo z wypalanej gliny ilastej, które idealnie sprawdza się jako materiał drenujący). Im większe rozmiary donic, tym grubsze kulki keramzytu stosujemy. Zamiast tego kruszywa, równie dobry jest żwir lub pokruszona doniczka. Na warstwę drenującą można położyć agrowłókninę, która zatrzyma korzenie przed przerastaniem, jednocześnie pozwalając na przepuszczanie wody i powietrza. Kolejny krok to rozłożenie podłoża dobranego do wymagań rośliny w taki sposób, by pozostawić ok. 3 cm od wysokości górnej krawędzi donic – ułatwi to podlewanie,

Pielęgnacja

Kiedy już posadzimy swoje ulubione gatunki w donicach, nie zapominajmy o ich stałej pielęgnacji. Podlewanie, czyli zapewnienie ciągłej wilgotności podłoża, to element bez którego roślina nie będzie zachwycać swoim pięknem. Jak często i kiedy to robić? Należy kontrolować, czy podłoże jest suche – to informacja dla nas, iż nastał czas na uzupełnienie deficytu wody. Nie można dopuścić do przesuszenia rośliny, gdyż w okresie letnim zaleca się podlewanie, nawet dwa trzy razy na dzień, a wiosną i jesienią bywa, że rośliny nie potrzebują nawadniania. Podczas upałów wykonujmy tę czynność rano i późnym popołudniem – unikajmy pór dnia kiedy jest ostre słońce. Bardzo ważne jest to, by nie podlewać wodą liści oraz kwiatów, gdyż stają się bardziej narażone na choroby.

Podlewanie

Nie każdy z nas ma tyle czasu, by pamiętać o codziennym podlewaniu. Jest na to dobry sposób – można zmieszać podłoże z hydrożelem, są to drobne granulki absorbujące wodę. Takim sposobem zmniejszymy częstotliwość podlewania, np. do jednego tygodniowo. Jeżeli posiadamy duży balkon lub taras oraz wiele donic do podlania, dobrym sposobem na utrzymanie stałej wilgotności podłoża będzie instalacja automatycznego systemu nawadniającego.

Oprócz nawadniania warto również zapewnić roślinom nawożenie. Najlepszym, lecz dość kłopotliwym rozwiązaniem, w przypadku zieleni pojemnikowej, jest stosowanie nawozów organicznych. Natomiast jako naturalny nawóz można zastosować wermikompost (kompost dżdżownicowy), który znajdziemy w sklepach, a jego dawkowanie nie sprawi nam większych kłopotów. Bardzo duży wybór mamy wśród sztucznych produktów, które występują w postaci pałeczek, granulek lub roztworów. Idealnie sprawdzają się nawozy wolnodziałające, takie które zmieszane z podłożem, stopniowo uwalniają substancje odżywcze i są absorbowane przez roślinę, wtedy kiedy tego potrzebuje. Warto pamiętać, że nadmierne nawożenie może zaszkodzić roślinie, więc najlepiej jest postępować według instrukcji na opakowaniu.

Wybór pojemnika

Oprócz pięknych roślin, na odbiór kompozycji wpływają też wybrane pojemniki. Na rynku jest do wyboru mnóstwo donic, skrzynek lub koszy. Można wybierać wśród produktów m.in. drewnianych, metalowych, ceramicznych czy plastikowych, także dostępnych w wielu wersjach kolorystycznych. Właściwy ich dobór zależy od naszego planu nasadzeń, w jakim otoczeniu będą umieszczone pojemniki oraz jaką powierzchnią dysponujemy. Równie ważnym czynnikiem jest decyzja czy będą to donice ruchome czy stałe. W przypadku tych ostatnich warto pamiętać o izolacji termicznej donicy pozostawianej na zewnątrz w okresie zimowym.