Zabezpieczanie roślin.
Większość roślin żywopłotowych będzie wymagała ostatniego przycięcia, zanim nadejdą chłodniejsze dni. Wyjątkiem mogą być żywopłoty iglaste, ponieważ rosną one do października i mogą wtedy przejść ostateczne zmiany. Aby uzyskać równy szczyt do swojego żywopłotu, wbij dwa słupki na każdym końcu żywopłotu i zawiąż między nimi sznurek na wysokości, którą próbujesz osiągnąć. Najpierw zajmij się bokami żywopłotu i zacznij od dołu, aby lepiej widzieć. Celem jest „rozłupanie” żywopłotu, co oznacza pozostawienie żywopłotu szerszego u podstawy niż u góry, aby lepiej znosił zimową pogodę. Gdy będziesz zadowolony z boków żywopłotu, przytnij górną część jako ostatnią, używając sznurka jako przewodnika. Żywopłoty iglaste należy utrzymywać w granicach preferowanej wysokości i szerokości, ponieważ cis, który jest godnym uwagi wyjątkiem, nie wyrasta ze starego drewna. A jeśli żywopłot składa się z dużej rośliny liściastej, takiej jak laur, ze względów estetycznych najlepiej przyciąć go sekatorem, aby przyciąć całe liście, zamiast używać nożyc akumulatorowych, które przecinają połowę liścia.
Drzewa owocowe.
Jeśli uprawiasz wczesne odmiany jabłek, możesz zacząć zbierać najlepsze owoce pod koniec miesiąca. Weź owoc do ręki i delikatnie przekręć. Owoce powinny odejść, nienaruszone, bardzo łatwo, jeśli są dojrzałe. Wczesne odmiany powinniśmy jeść od razu lub przerobić na mus, kompot, żeby zakonserwować owoce.
Śliwki, czereśnie należy przycinać po zaowocowaniu. Obetnij o połowę wszystkie pędy, które zaowocowały. Co ważne, wszystkie drzewa owocowe rosnące blisko ściany nieuchronnie ulegną odwodnieniu, dlatego dobrze je nawadniaj.
Drzewa i krzewy ogrodowe.
Obowiązują tu podstawy: podlewaj mądrze i dokładnie, zwłaszcza jeśli twoje krzewy lub drzewa są świeżo posadzone. Chwasty wokół podstawy roślin najlepiej usunąć za pomocą haczki, która odetnie wierzchołki chwastów i pozostawi je do uschnięcia i kompostowania z powrotem do gleby.
Wszelkie krzewy trzymane w doniczkach należy dobrze podlewać i nawozić co najmniej raz w tygodniu. Krzewy zdrewniałe wymagają dużego nawozu potasowego, aby zachęcić drewno do dojrzewania, a nie pozostać miękkim, soczystym kąskiem dla szkodników lub łatwym do uszkodzenia zimą.
Maliny, truskawki, czarna porzeczka i agrest.
Pędy maliny owocujące latem, które wydały owoce, należy przycinać na poziomie gruntu, a następnie mocować nowe, mocne pędy do konstrukcji wsporczej. Nie zawracaj sobie głowy wiązaniem słabych; nie będą dobrze owocować. Jeśli któraś z nowych łodyg urosła wyżej niż konstrukcja wsporcza, pozostaw wierzchołek na miejscu do zimy, kiedy możesz go przyciąć z powrotem, gdy roślina jest w stanie uśpienia.
Krzewy czerwonej porzeczki i agrestu można przyciąć po zebraniu owoców. O ile nie jest bardzo sucho, sierpień to dobry czas na sadzenie nowych sadzonek truskawek, aby przed zimą zgromadziły trochę balastu. Podlewaj je po posadzeniu. Jeśli jest poważny niedobór wody lub masz zamiar wyjechać, odłóż tę pracę na wrzesień. Tam, gdzie masz stare sadzonki truskawek, które są wolne od wirusów (wirus można wykryć raczej przez pręgowane, niż zwykłe zielone liście), możesz użyć niektórych ich rozłogów lub sadzonek jako nowych roślin. Sadzonki truskawek należy zawsze sadzić na ziemi, na której ostatnio nie uprawiano truskawek.
Każdy, kto naprawdę kocha swoje truskawki, może chcieć posadzić kilka sadzonek w doniczkach, aby zmusić je do wczesnego owocowania następnego lata. Użyj 18 cm doniczki i pozostaw je na zewnątrz na resztę lata. Jesienią odstawiamy doniczki na bok, aby nie przemoczyły się zbytnio, a na początku nowego roku doniczki należy zabrać do szklarni, aby wcześnie wiosną zaczęły owocować.
Inne prace ogrodowe.
- Wycinaj byliny, zwłaszcza takie, które mają tendencję do zapadania się i dławienia roślin wokół siebie. Warto postawić na późno kwitnące byliny, takie jak astry. Skończyły się pelargonie, które należy ścinać, podlewać i nawozić w nadziei, że z nawiązką powrócą na jesienny pokaz.
- Weź sadzonki pelargonii. Użyj ziarnistej, lekkiej gleby ściętej w proporcji 50:50 z wermikulitem jako podłożem do doniczek. Liście pachnących pelargonii świetnie nadają się do budyniu – a także do kąpieli.
- Zgnilizna końcówek kwiatostanów może wystąpić w przypadku pomidorów podlewanych w sposób przypadkowy. Na końcu każdego pomidora, który uległ uszkodzeniu, zobaczysz czarną plamkę, która rozprzestrzeni się i zgnije. Dokładnie podlewaj rośliny, aby zapobiec pogorszeniu się stanu.
- Jeśli planujesz nowy obszar trawnika to już teraz warto przystąpić do przygotowania gruntu. Wilgotna i ciepła jesień to najbardziej przyjazny dla użytkownika czas na założenie nowego trawnika, ponieważ wymaga on dużej ilości wody, a użytkownik ma zaletę w postaci jesiennej rosy i ciepłej gleby, co zapewnia optymalne warunki do kiełkowania nasion traw lub darni. Przekop teren, aby pokryć darń i od czasu do czasu usuwaj wszelkie chwasty w okresie odłogu przed zasiewem. Wszelkie wieloletnie chwasty będą miały okazję ponownie odrosnąć.
- Wiele ziół leczniczych działa najlepiej w sierpniu, można wtedy zbierać walerianę, rumianek i ziele dziurawca.
- Napełniaj wanienki dla ptaków wodą nie tylko dlatego, że to docenią, ale ptaki zjadają szkodniki i ślimaki, a dostęp do wody przyciąga je i utrzymuje w ogrodzie.