Ogród w stylu śródziemnomorskim

Kto nie chciałby mieć wrażenia, że wychodząc do ogrodu, przenosi się w rejon południowej, Francji, Hiszpanii czy Włoch? Nikogo więc pewnie nie dziwi, że śródziemnomorski styl ogrodu jest jednym z najbardziej pożądanych. Kojarzy się z dużą ilością słońca, odpoczynkiem i spokojem. Klimatu i pogody z tamtych regionów nie uda nam się przenieść do Polski, ale już kilka zmian w wystroju, może zmienić oblicze naszego ogrodu, na tyle byśmy mogli poczuć się w nim jak na wakacjach.

Jak wygląda ogród śródziemnomorski?

Scharakteryzowanie stylu śródziemnomorskiego może sprawiać kłopoty, ponieważ jest to szerokie pojęcie. Wybierając się nad Może Śródziemne, możemy zdecydować się na kilka krajów, a każdy z nich ma inną kulturą i estetykę, które znajdują odbicie również w ogrodach.

W Hiszpanii znajdziemy ogrody z orientalnymi elementami nawiązującymi do kultury arabskiej, na południu Francji trafimy na romantyczną atmosferę i pozorny nieład, w którym będą dominować fiolety i biel. Włochy przywitają nas o dziwo większym uporządkowaniem i klimatycznym połączeniem roślinności z kamiennymi elementami. Z kolei w ogrodzie greckim mocno będą wyróżniały się intensywnie niebieskie elementy dekoracyjne.

Spróbujmy jednak zebrać w całość najbardziej podstawowe cechy ogrodów śródziemnomorskich. Najczęściej mają charakter rustykalny i sprawiają wrażenie bardzo naturalnych. Od polskich ogródków różnią się przede wszystkim licznymi elementami małej architektury. Nie brakuje w nich kamiennych murków i schodów, a duże trawniki zastępują wyłożone kamieniem lub płytkami patia. Ustawione na nich meble najczęściej wykonane są z drewna lub wikliny, a niekiedy także z metalu. Wyściełają je miękkie poduszki, których kolory uzależnione są od konkretnego regionu. Wokół można dostrzec ustawione terakotowe dzbany i donice.

Styl śródziemnomorski wywodzi się z gorących rejonów, dlatego większość roślin, jakie możemy tam znaleźć, jest zdecydowanie ciepłolubna. Są to drzewka cytrusowe, bukszpany, oleandry, albicje jedwabiste, glicynie, agapanty, tamaryszki, miliny, gaury Lindheimera, perowskie i lawendy. W ogrodach śródziemnomorskich powszechnie pojawiają się także zioła – bazylia, tymianek, oregano, rozmaryn czy szałwia.

Jak założyć ogród śródziemnomorski w Polsce?

Ogrody śródziemnomorskie w Polsce najczęściej przyjmują formę łączącą w sobie cechy ogrodów występujących zarówno we Włoszech i Francji, jak i w Hiszpanii czy Grecji. Nigdy nie są dokładnym odwzorowaniem, szczególnie pod względem roślinności, ponieważ ogranicza nas klimat bardzo odmienny do rejonów Morza Śródziemnomorskiego. Większość gatunków nie przetrwałaby polskiej zimy, zwłaszcza tej mroźnej i bezśnieżnej. Podobny klimat możemy jednak uzyskać, wybierając do ogrodu rośliny podobne, ale znacznie bardziej wytrzymałe.

Jakie rośliny wybrać do ogrodu śródziemnomorskiego?

W stylu śródziemnomorskim najlepiej wyglądają ogrody stosunkowo nieduże, do kilkuset metrów kwadratowych. Podstawę kompozycji stanowią rośliny zielone, natomiast kolory wprowadza się jako akcenty. W Polskim klimacie w roli roślin stanowiących filar ogrodu sprawdzą się oliwniki wąskolistne, cisy pospolite czy grusze wierzbolistne. Bez obaw można także wybrać bukszpan wieczniezielony występujący tradycyjnie w stylu śródziemnomorskim.

Jako drzewka lub krzewy wprowadzające nieco kolorystycznego akcentu sprawdzą się także jaśminowce, juka karolińska, budleja Davida, czy hortensje o delikatnych kwiatach. W roli pnączy porastających pergole czy murki doskonale sprawdzą się winorośle oraz róże pnące. Natomiast spośród bylin możemy postawić na perowskię, lawendę czy lebiodkę pospolitą. Nie powinniśmy zapomnieć także o ziołach, które mogą uzupełniać rabaty lub rosnąć w skrzynkach czy donicach.

Jeżeli mamy odpowiednie warunku do przechowywania roślin, możemy także zdecydować się na uprawę niektórych z gatunków typowo południowych, jak oleander czy drzewka cytrusowe. Zimę spędzą w bezpiecznych dla siebie warunkach, a latem wraz z donicą mogą ozdabiać na przykład słoneczne tarasy.

Jakie materiały wybrać na małą architekturę?

Klimat stylu śródziemnomorskiego bez wątpienia pomoże nam oddać mała architektura. Ważne miejsce w ogrodzie powinno zajmować patio. Do jego wyłożenia doskonale sprawdzą się terakotowe lub kamienne płytki w naturalnym kolorze. Ustawione na nim meble mogą być drewniane lub kute. W ogrodzie nie powinno zabraknąć także murków, które będą się piękne komponować z roślinnością. Do wykonania elementów kamiennych można użyć na przykład piaskowca.

Dekoracji dopełnią terakotowe donice i misy, w których można uprawiać zioła lub ciepłolubne rośliny wynoszone na zewnątrz jedynie latem. Mogą stać zarówno na patio, jak i przy murkach czy na kamiennych schodkach. Warto także pokusić się o taki detal jak misa z kranem przymocowana do ściany budynku. Klimat śródziemnomorski jest dość suchy, ale woda często pojawia się w ogrodach w takiej formie lub jako małe źródełko.

Projektując ogród w stylu śródziemnomorskim, powinniśmy pamiętać, by wszystko stanowiło spójną całość. Kompozycja powinna sprawiać wrażenie bardzo naturalnej, jak gdyby rośliny i murki znajdowały się na swoich miejscach od lat. Granice rabat i ścieżki najlepiej jest wytyczać, nie dbając o ich regularne kształty.