Francuskie ogrody zachwycają swoim wspaniałym, schludnym wyglądem, występowaniem barokowych, ponadczasowych form i wyjątkowych, łatwych w uprawie roślin. Inspirowany jest osiemnastowiecznymi ogrodami przy francuskich pałacach i dworkach, które utrzymane były w nienagannej formie. To ogrody, które świetnie sprawdzą się na rozległych terenach przy domach osób, które kochają regularne, geometryczne formy i perfekcyjne wykończenie posiadłości.
Czym charakteryzuje się styl francuski?
W ogrodach francuskich dominują regularne, geometryczne formy. Znajdziemy tu mnóstwo idealnie przyciętych żywopłotów i roślinnych murków, prostych traw ozdobnych posadzonych w kępkach i rabat z kwiatami. Zwykle składają się z głównej alei, od której odchodzą nieco węższe ścieżki. W samym sercu ogrodu często znajduje się geometryczny labirynt stworzony z niskiego żywopłotu – niegdyś był główną częścią ogrodu, który wspaniale prezentował się z balkonów pałacowych. Do najważniejszych ozdób w ogrodzie w stylu francuskim należą:
- ławeczki – zwykle proste, metalowe lub drewniane, umiejscowione przy rozległych placach,
- fontanny – barokowe, wyjątkowo ozdobne, mogą być w formie dużych zbiorników wodnych w centralnej części ogrodu lub w kilku bardziej zacisznych miejscach,
- rzeźby – głównie antyczne i renesansowe, białe lub kremowe, występujące pojedynczo lub w zespołach kilku figur o tej samej tematyce,
- boskiety – niewielkie ozdobne gaiki, których centralną częścią jest altanka (np. drewniana lub – w większych ogrodach – murowana), domek o charakterze gospodarczym, fontanna lub basen,
Rośliny w ogrodach francuskich
Planując kompozycje roślinną w ogrodzie w stylu francuskim należy pamiętać o harmonii i regularności. W ogrodzie dominować powinny żywopłoty tworzące alejki oraz zielone, niskie trawy – należy unikać nieregularnie rosnących traw ozdobnych, a także roślin dzikich, krzewów i kwiatów polnych. Aleje rabatowe powinny mieć geometryczny kształt, należy zadbać również o kolorystykę kwiatów. Unika się mieszania różnego rodzaju barw i odcieni – cała kompozycja powinna być schludna i estetyczna. Można zestawiać ze sobą kontrastujące barwy np. żółć i czerwień lub postawić na rabatki z różnymi odcieniami jednego koloru np. odcienie przechodzące od jasnego błękitu do głębokiego fioletu. W ogrodach francuskich sprawdzą się kwiaty i rośliny:
- niewielkie kwiaty do obsadzania żywopłotów, fontann i innych obiektów np. aksamitki czy fiołki,
- rośliny rabatowe np. tulipany, lilie, róże,
- rośliny główne (przy skwerach, w pobliżu głównych placów w ogrodzie itp) np. magnolia,
- pnącza do obsadzania ścian altanek i murków,
- drzewa o regularnym kształcie np. buk, dąb,
- rośliny zielone do tworzenia żywopłotów np. bukszpan,
- byliny i trawy ozdobne, które można przycinać i formować w proste, regularne kształty.
Jak zaaranżować ogród w stylu francuskim?
Aranżacja ogrodu w stylu francuskim nie jest prosta. Pierwszym krokiem jest wyznaczenie prostego terenu oraz geometrycznie poprowadzenie alejek i wytyczenie placów. Najważniejszą częścią ogrodu jest główny plac, w którym możemy dodatkowo umieścić basen, wiatę grillową lub altanę do wypoczynku. Do niego powinna biec główna, najszersza aleja, od której wytaczamy prostopadłe ścieżki i węższe dróżki. Następnym krokiem jest wybór dodatków: rzeźb, fontann i pergoli oraz umiejscowienie ich w ogrodzie. Wybierając rośliny należy skupić się przede wszystkim na odpowiednich roślinach zielonych do tworzenia żywopłotów oraz odmianach traw, które są odporne na zanieczyszczenia i warunki atmosferyczne. Najprzyjemniejszą częścią aranżacji jest tworzenie kompozycji kwiatowych na rabatach i w kwietnikach. Należy pamiętać, że choć ogrody francuskie są pełne przepychu i elegancji, ich forma musi być wyjątkowo harmonijna i estetyczna.
Rośliny użytkowe w ogrodzie francuskim
W ogrodach francuskich można również uprawiać wszelkiego rodzaju rośliny użytkowe. W otoczeniu niskich bylin posadzić można różne zioła i niskie warzywa. Sprawdzą się także skrzynie uprawne i szerokie donice. W ogrodach w stylu francuskim doskonale komponują się drzewa owocowe. Należy unikać nieregularnych krzewów (np. malin, jeżyn), jednak zasadzić można truskawki i borówki amerykańskie, które cechują się kulistą, geometryczną formą. Na obrzeżach ogrodu można sadzić większe warzywa kapustne i bulwiaste, a także zdecydować się na założenie zimowego pawilonu, który będzie spełniał rolę estetycznej, świetnie wykończonej w barokowym stylu, szklarni.