Ogród w stylu morskim

Ogród w stylu morskich przywodzi na myśl słoneczną plażę. Nie musimy koniecznie jechać nad morze, by poczuć ten klimat. Urządzenie ogrodu w stylu morskim zapewni nam miłe wrażenia. Na co warto zwrócić uwagę? Jakie meble wybrać? O tym wszystkim przeczytasz w poniższym artykule.

Styl marynistyczny – co to?

Styl marynistyczny wywodzi się z wybrzeży Long Island. Obecny jest w aranżacjach już od lat 50-tych i nadal cieszy się popularnością.
Nazwę wziął od grupy ekskluzywnych miejscowości nad oceanem. Przywołuje skojarzenia z morzem, statkami, czy łodziami. Stąd też pojawiają się w nim plecione konstrukcje i motywy morskie. Dominują dwa kolory, biały i niebieski, ale są łamane różnymi odcieniami tych barw. Są to czyste i jasne kolory, przez co miłe dla oka. Niebieski kojarzy się z morzem, natomiast biały z morską pianą. Te barwy znakomicie sprawdzą się w różnych pokojach mieszkalnych, a także w ogrodzie. Nic nie stoi na przeszkodzie, by nawet daleko od morza urządzić ogród w tym nurcie. Wiele materiałów kupimy w okolicznych sklepach meblowych lub zamówimy przez internet. Przy odrobinie szczęścia są to wydatki, na które stać przeciętne gospodarstwo domowe.

Taras

Wiele osób zaczyna projektowanie już od tarasu. Idealnie jeśli jest on drewniany, albo przynajmniej płytki są w odcieniach bieli, szarości czy błękitu. Najlepiej sprawdzają się jasne deski, ponieważ kojarzą się ze spacerem po molo. W sklepie kupimy gotowe drewniane podesty.
Zamiast barierek można użyć lin. W części blisko domu często znajdują się kanapy, leżaki, stoliki kawowe czy wiklinowe krzesła. Mogą się tu też znaleźć rośliny morskie, oczywiście z umiarem i odpowiednio zabezpieczone, by nie zrobić nam bałaganu w wietrzny dzień. Jest to idealne miejsce na poranną kawę w letni dzień.

Meble

Stawiamy na wygodne, lekkie meble. Kilkuosobowe sofy w delikatnych kolorach idealnie sprawdzą się w ogrodzie marynistycznym. Najlepiej, by były wykonane z wodoodpornych materiałów, lub znalazły się pod zadaszeniem. Inne meble jakie tu pasują, to plecione krzesła, szafeczki czy hamaki. Składane krzesła mają te zaletę, że zbędne w danej chwili możemy w każdej chwili złożyć i uzyskać więcej przestrzeni. Dobrze sprawdzą się także podwieszane fotele. Nie musimy kupować nowych mebli, często wystarczy nieco odmienić nasze obecne np. poprzez pomalowanie na biało czy zmianę narzuty.

Ogród

W dalszej części znajduje się ogród. Staramy się tworzyć w ogródku małe „pokoje” poprzez ustalenie trasy czy wstawienie altany lub innego miejsca wypoczynkowego. Zastanów się, jak będzie biegła ścieżka, co posadzić. W założeniu stylu rośliny powinny być białe, niebieskie lub w delikatnych, pastelowych kolorach. Bardzo ładnie wyglądają w nim hortensje. Nic nie stoi na przeszkodzie, by posadzić nieco bardziej egzotyczne rośliny czy trawy ozdobne. Przed zasadzeniem nowej rośliny, upewnijmy się, jak uprawiać ją w naszym klimacie. Polecane rośliny to lawenda, czy ozdobne trawy.
Przede wszystkim należy jednak zachować umiar jeśli chodzi o kolorystykę i ilość kwiatów.

Lekkość

Styl morski charakteryzuje się lekkością. Aby to osiągnąć, można wykorzystać półprzeźroczyste tiule czy moskitery, które oprócz walorów estetycznych chronią nas przed owadami. W pewien sposób rozdzielają też od siebie pewne przestrzenie.

Dodatki

Aby nasz wystrój jeszcze bardziej przypominał nam morze, warto wybrać motywy morskie, takie jak łodzie, kotwice, liny. Na półkach czy parapetach możesz postawić wazony wypełnione piaskiem lub muszlami. Również miniaturowe modele żaglowców, latarni morskich czy ryb będą idealnie pasować do wystroju. Idealnie pasują mapy, plecione kosze czy stare wiosła.

Kącik dla dzieci

Hej, przygodo! W ogrodzie można się świetnie bawić, jeśli znajdzie się w nim np. miniaturowa łódź. Nie można też zapomnieć o piaskownicy, ulubionym miejscu z dzieciństwa. Zainstalowanie lin, sieci rybackich czy skrzyni zamiast siedzisk to idealne rozwiązania dla małych piratów. Ponadto dzieci z pewnością podrzucą ci sporo pomysłów i na pewno chętnie będą spędzać czas na świeżym powietrzu.

Woda

Wstawienie lub wybudowanie basenu w ogrodzie morskim na pewno będzie mile widziane. W doniczkach prowadzących do zbiornika zasadź ozdobne trawy, będą kojarzyć się z wydmami. Niedaleko mogą się znaleźć leżaki i stolik. Wymarzone miejsce na relaks w lecie.

Stworzenie takiego ogrodu wymaga pewnego planowania, ale za to jak elegancko i ładnie wygląda taka przestrzeń. Wiele dodatków kupisz w okolicznych sklepach za rozsądną cenę. Wszystko zależy od twojej wyobraźni. Najważniejsze cechy tego stylu to prostota, delikatne barwy oraz umiar. Ponadto wiele dekoracji możesz wykonać własnoręcznie lub przerobić stare meble.