Naturalny, ponadczasowy i prosty – tak najlepiej można opisać styl skandynawski. W ten sposób można zaprojektować dom, wnętrze, ale także ogród.
Czerwony dom z białymi oknami i prostą elegancją w ogrodzie – tak często można go spotkać w krajach skandynawskich. W salonach ten naturalny styl z prostymi meblami pojawia się od dawna. Czas na to, aby styl skandynawski zagościł także w ogrodzie. Ale jakie są typowe cechy ogrodów skandynawskich? Ci, którzy nie podróżują do Szwecji, Norwegii czy Finlandii i chcą jakoś sobie zobrazować takie ogrody i poszukać inspiracji, znajdą tutaj najważniejsze cechy.
Styl skandynawski.
Ten, kto chce założyć swój ogród w stylu skandynawskim, powinien pamiętać o następujących cechach: prostota, naturalność, minimalizm, jasne kolory.
W krajach skandynawskich rzadko można zobaczyć skoszone trawniki lub dokładnie przycięte rośliny. Wszystko jest pozostawione naturze. Ale jest to absolutnie konieczne, oprócz natury jest to jej praktyczne zastosowanie, zwłaszcza w odniesieniu do świata roślin.
5 wskazówek do zaprojektowania skandynawskiego ogrodu:
Wskazówka 1: rośliny ozdobne
Oczywiście na dalekiej północy jest zielono i kwitnąco. Różne rośliny dają kontrastowe kolory w prostym ogrodzie. Jednak dla Skandynawów ważna jest prosta pielęgnacja. Rośliny muszą mieć możliwość swobodnego wzrostu. Do takiego ogrodu świetnie nadadzą się rośliny ozdobne takie jak: rododendron, anemon, byliny, hortensja, powojnik, dereń, róże lub solidne drzewa, takie jak dęby lub kasztany.
Ale strzeż się! Upewnij się, że ogród nie wygląda dziko. Następnie mądrze umieść rośliny. Jak to zrobisz, zależy od Ciebie. Możesz tworzyć pojedyncze klomby różane lub bylinowe, ale możesz także mieszać je ze sobą. Najważniejsze jest to, że masz wybór kolorowych roślin, bo różnorodność jest typowa dla Skandynawii.
Wskazówka 2: Uprawy.
Oczywiście każdy ogród skandynawski to także uprawy, a także zioła, drzewa owocowe i krzewy jagodowe. Najważniejsze dla nich są jednak ogrody ziołowe. Potrzebujesz tylko trochę miejsca, a będziesz miał różne świeże przyprawy potrzebne do gotowania. Optymalnie nadają się do tego na przykład: pietruszka, szczypiorek, tymianek, oregano i bazylia.
Wskazówka 3: Element dekoracyjny.
Oczywiście każda sygnatura ogrodowa zawiera również inne elementy dekoracyjne. Należy ich jednak używać dyskretnie. Ponownie, naturalność odgrywa dużą rolę. Zamiast kiczowatych ogrodów czy innych dodatków postaw na trzy minimalistyczne dodatki, takie jak ławki, płoty, stare nieużywane drabiny, latarnie itp. W najlepszym razie te dodatki mają również praktyczne zastosowanie. Oprócz drewna beton jest również typowo skandynawski. Na przykład dla roślin dostępne są donice o wyglądzie betonu. Te rośliny są dostępne zarówno w małych rozmiarach, jak i w rozmiarze XXL.
Ale możesz również samodzielnie wykonać niektóre akcesoria z betonu, takie jak małe latarnie, a nawet fontanny. Wiele pomysłów wraz z instrukcjami krok po kroku można znaleźć np. na youtube.com.
Obecnie popularne elementy dekoracyjne wykonywane są również ze stali Corten. Jest to odporna na warunki atmosferyczne stal konstrukcyjna, która szczególnie imponuje rdzawą optyką i długą żywotnością.
Wskazówka 4: Meble ogrodowe.
W Skandynawii nie znajdziesz tarasu czy ogrodu bez wygodnych i eleganckich mebli. Podobnie jak w przypadku kolorowych domów z białymi oknami i ościeżnicami, Skandynawowie lubią wybierać białe krzesła i stoły z drewna, najlepiej świerkowego lub sosnowego. Zapewnia to harmonię i najlepiej pasuje do ogólnego obrazu. Jeśli masz już wygodne drewniane meble, możesz je pomalować na biało. Zaoszczędzisz w ten sposób dając nowe życie starym meblom, zamiast kupować nowe.
Jeśli nadal poszukujesz typowych skandynawskich mebli ogrodowych, zwróć uwagę na następujące rzeczy: wyraźne linie, brak dekoracji, prosta elegancja, ponadczasowe modele.
Wskazówka 5: Oświetlenie.
Na północy lato jest krótkie, a zima długa. Skandynawowie rozgrzewają się wieloma cudownymi akcentami świetlnymi, a nawet w chłodniejsze wieczory siadają razem na dworze. Skandynawowie lubią wtedy owinąć się ciepłym pledem przy ciepłej herbacie i powiewie natury. Wtedy szczególnie ważne jest optymalnie dobrane oświetlenie, które zapewni klimatyczną atmosferę. Nieważne czy to lampiony, szklane misy, dyskretnie dobrane lampki, latarenki – ich wyobraźnia nie zna granic. Powinny jednak pasować do ogólnego obrazu ogrodu.
Nawiasem mówiąc, wygląda również bardzo zachęcająco, jeśli już zapewnisz swoje wejście z jasnymi akcentami. Osobiście opłaciły się latarnie słoneczne i lampy wiatrowe. Nie muszę więc co noc przemykać się po domu i zdmuchiwać niezliczonych świec.
Warto zatroszczyć się o lampki, latarnie słoneczne, wyglądają zachęcająco, dają jasne akcenty w ogrodzie i nie wymagają ciągłego włączania i wyłączania. Przy stole, lub w niektórych miejscach w ogrodzie można ustawić też lampiony, gdzie zapalimy prawdziwe świece. One z pewnością dodadzą klimatu i będzie to już kompletny ogród w stylu skandynawskim.