Najpiękniejsze kwiaty na balkony i tarasy

Kiedy planujemy wygląd naszego tarasu lub balkonu, zależy nam przede wszystkim, by było to miejsce, w którym chce się spędzać czas. Zarówno spotykając się z bliskimi, jak i odpoczywając z kubkiem kawy lub książką w dłoni. By osiągnąć taki efekt, ważne jest nie tylko zagospodarowanie przestrzeni czy wybór mebli, ale także elementy dekoracyjne, które dopełnią panujący tam klimat. Trudno jest sobie wyobrazić lepsze dodatki niż pięknie kwitnące kwiaty, które w zależności od naszych preferencji mogą zarówno ożywiać przestrzeń, jak i tonować wystrój, dodając przytulności.

Jak wybrać kwiaty na balon lub taras?

Szukając idealnych dla nas roślin, musimy zwrócić uwagę na dwa najważniejsze aspekty. Decydujące jest przede wszystkim to, czy nasz balkon lub taras jest słonecznym miejscem na południowej stronie domu, czy przez sporą część dnia panuje na nim cień. Istotny jest również styl, w jakim urządzamy tę przestrzeń, ponieważ inne kwiaty wkomponują się w nowoczesny projekt, a inne stworzą wrażenie wiejskiego, naturalnego klimatu, a jeszcze inne dodadzą uroku budynkowi sprzed lat.

Dobrze jest także wziąć pod uwagę termin kwitnięcia kwiatów oraz to, czy są roślinami jednorocznymi lub wieloletnimi. Przy okazji tych drugich warto się także zastanowić, czy jesteśmy w stanie zapewnić im odpowiednie warunki zimowania.

Kwiaty polecane na balkon i taras

Wybór kwiatów balkonowych jest bardzo szeroki. Można zdecydować się na klasykę, czyli pelargonię, lub wybrać mniej oczywistą roślinę, jak diaskia. Tak naprawdę ograniczają nas tylko preferencje kwiatów oraz nasza wyobraźnia.

Kwiaty jednoroczne

Petunie – jedne z najczęściej wybieranych kwiatów na balkony i tarasy. Kwitną od maja do pierwszych przymrozków, prezentując praktycznie całą gałę kolorystyczną. Najlepiej czują się na stanowiskach słonecznych, choć toleruje też półcień. Donice z petuniami dobrze jest stawiać w miejscach zadaszonych, ponieważ deszcz szkodzi kwiatom.
Astry – bardzo popularne na rabatach jesienne kwiaty, które mogą także zdobić tarasy i balkony. Do uprawy w donicy nadają się zarówno astry krzaczaste, jak i nowobelgijskie czy nowoangielskie w wersjach karłowatych. Kwitną od sierpnia do października, a najlepiej czują się na stanowiskach słonecznych. Doskonale pasują do przestrzeni w stylu rustykalnym.
Begonie stale kwitnące lub wiecznie kwitnące – to nieduże rośliny dorastające maksymalnie do 50 cm wysokości. Kwitną od maja aż do późnej jesieni. Na tle błyszczących liści pojawiają się wówczas małe, ale bardzo liczne kwiaty. Mogą mieć barwę białą, różową lub czerwoną. Begonie najlepiej czują się na stanowiskach słonecznych. Ze względu na nieduże rozmiary dobrze znoszą wiatry.
Osteo – nazywane bywa stokrotką afrykańską. Jego odmiany obejmują całą gamę kolorystyczną i osiągają wysokość od 25 do 50 cm. Osteo rozpoczyna kwitnienie wiosną, a kończy wraz z nadejściem przymrozków. Kwiaty są o wiele większe od występujących w Polsce stokrotek, ale podobnie jak one zamykają się na noc i w pochmurne dni. Osteo preferuje stanowiska bardzo słoneczne.
Diaskia – jest to roślina nieco bardziej wymagająca, ale bardzo piękna. Charakterystyczne kwiaty z jednym większym płatkiem i trzema mniejszymi pojawiają się od czerwca do jesieni na przewieszających się pędach o długości 60 cm. Dostępne są odmiany o kwiatach białych oraz w różnych odcieniach różu czy czerwieni. Diaskia powinna rosnąć w miejscach osłoniętych przed wiatrem i opadami, ponieważ jej pędy ją bardzo łamliwe. Swoim charakterem doskonale pasuje do przestrzeni rustykalnych.

Kwiaty wieloletnie

Pelargonie rabatowe – są najpopularniejszą rośliną w kraju. Ich białe, czerwone lub różowe kwiaty pojawiają się w maju i mogą zdobić balkon czy taras aż do przymrozków. Rośliny osiągają około 50 cm wysokości i najlepiej czują się na stanowiskach słonecznych. Pelargonie są odporne na wiatr i chłód, a zimę powinny spędzić w jasnym pomieszczeniu o temperaturze 8-10℃.
Pelargonie bluszczolistne – bywają też nazywane bluszczowymi lub zwisającymi. Ich pędy mogą osiągać nawet 120 cm długości, malowniczo zwisając z pojemników. Tak jak odmiany ogrodowe występują w kilku kolorach oraz kwitną od maja do pierwszych przymrozków. Pelargonie bluszczowe najlepiej czują się w miejscach o lekkim półcieniu. Warto znaleźć dla nich także stanowiska w miarę spokoje, ponieważ silny wiatr może uszkodzić ich pędy. Na zimę należy je umieścić w jasnym pomieszczeniu o temperaturze około 8-10℃.
Surfinie – bardzo popularna odmiana petunii charakteryzująca się zwisającymi pędami, które mogą przekraczać nawet metr długości. Dostępne są w wielu wariantach kolorystycznych, a nawet dwukolorowych. Lubią ciepłe i słoneczne stanowiska, osłonięte od wiatru. Możliwe jest ich zimowanie w jasnym pomieszczeniu o temperaturze około 10℃.
Powojnik – roślina pnąca najczęściej spotykana w ogrodach, ale może być także sadzona w doniczkach. Kwitnie od maja do sierpnia, a niektóre odmiany nawet do października. Do wyboru są okazy w wielu kolorach, zarówno silnie rosnące, osiągające 2-3 m, jak i nieco mniejsze, o wysokości 1,2-1,5 m. Powojnik nie lubi mocno nagrzanego podłoża, dlatego najlepsze są dla niego miejsca lekko ocienione. Jego korzenie są wrażliwe na przemarzanie, dlatego nieduże pojemniki warto przenieść do pomieszczenia o temperaturze 0-5℃, a pozostające na zewnątrz dobrze zabezpieczyć.
Fuksja – niegdyś była dostępna tylko w kolorze amarantowym, dziś występuje w wielu odcieniach, a nawet w wersji dwukolorowej. Zaczyna kwitnąć w połowie lata, a kończy jesienią. Preferuje stanowiska umiarkowanie słoneczne lub półcieniste. Przed nastaniem przymrozków powinna trafić do jasnego pomieszczenia o temperaturze 8-10℃. Fuksje doskonale wyglądają w przestrzeniach o nowoczesnym charakterze lub na tarasach otoczonych ogrodem japońskim.
Lawenda – najbardziej popularna jest ta fioletowa, ale dostępne są również warianty różowe i białe. Najczęściej kwitnie od połowy czerwca do połowy lipca. Jej pędy są wzniesione, dlatego doskonale nadaje się na niewielkie przestrzenie, szczególnie o charakterze rustykalnym. Lawenda preferuje stanowiska cieple i słoneczne. Nie powinna być sadzona ciasno w jednym pojemniku, ponieważ lubi mieć przepływ powietrza wokół siebie. Na zimę donicę z lawendą można zdołować w ogrodzie lub umieścić w jasnym pomieszczeniu o temperaturze 5-10℃.
Pierwiosnki – nazywane są także prymulkami. Tworzą niskie kępy o kwiatach w różnych kolorach. Niektóre odmiany zakwitają już w marcu, choć standardowo ich pora kwitnienia przypada na kwiecień i maj. Najlepiej czują się na stanowiskach w półcieniu lub cieniu. Na zimę najlepiej jest je zdołować w gruncie, gdzie spokojnie doczekają kolejnego sezonu.

Wybór roślin odpowiadających naszym gustom bez wątpienia sprawi, że taras lub balkon stanie się naszym ulubionym miejscem na spędzanie wolnego czasu. Ponadto wybór gatunków o różnej porze kwitnienia spowoduje, że ta przestrzeń będzie się wciąż zmieniać i w trakcie sezonu na pewno nie będzie nam grozić nuda.