Ogród w stylu angielskim

Ogrody angielskie cieszą się niesłabnącą popularnością. Ich niesamowity, romantyczny urok oraz łatwość w utrzymaniu i pielęgnacji sprawiają, że chętnie aranżowane są na rozległych terenach wiejskich i podmiejskich. Jak zaaranżować ogród w stylu angielskim i o czym należy pamiętać?

Angielski ogród – charakterystyka

Pierwsze ogrody w stylu angielskim zaczęły powstawać już w XVIII wieku, jako odpowiedź na sztywne, rygorystyczne zasady, według których urządzane były ogrody francuskie. Ogrody w stylu angielskim są więc znacznie bardziej naturalne, a inspiracją do ich aranżacji są lasy, łąki i zagajniki. Do głównych elementów charakteryzujących ogrody angielskie można zaliczyć takie cechy jak:

  1. Mała architektura. W przeciwieństwie do ogrodów barokowych, wszelkie budynki gospodarcze lub elementy wypoczynkowe są raczej niewielkie, a same konstrukcje wykonuje się z naturalnych materiałów. Mała architektura może być wykonana z naturalnego kamienia i drewna, a często ściany budynków są porośnięte roślinami bluszczowatymi.
  2. Brak schludnej, geometrycznej kompozycji. Ogrody angielskie są nieco dzikie, często wykorzystuje się roślinność leśną i polną. W kompozycji nie przeszkadza okoliczne zalesienie czy miejscowe występowanie pagórków, kałuży, sadzawek i jeziorek. Naturalne elementy krajobrazu są wyjątkowo pożądane w ogrodach w stylu angielskim.
  3. Miejsca wypoczynkowe. W ogrodach barokowych i francuskich często głównym miejscem do odpoczynku jest centralny plac w samym sercu ogrodu. W ogrodach japońskich stawia się na wiele zagajników i romantycznych skwerków, w których znajdują się ławeczki, murki lub niewielkie, drewniane altanki. Miejsca do odpoczynku są bardzo prywatne, oddzielone od reszty ogrodu żywopłotami lub pergolami.
  4. Zbiorniki wodne. W ogrodach angielskich często występują różnego rodzaju zbiorniki wodne, które przypominają naturalne akweny. Mogą to być zarośnięte oczka wodne, strumyki czy niewielkie sadzawki. Jeśli planujemy budowę basenu rekreacyjnego na terenie ogrodu należy wykończyć go tak, by przypominał naturalny zbiornik. Świetnie sprawdzi się naturalny kamień, delikatna linia brzegowa, łagodne opadanie dna basenu oraz naturalna, lazurowa lub zielonkawa kolorystyka wykończenia zbiornika.
  5. Naturalne oddzielenia. Ogrody angielskie pełne są niewielkich skwerków, które należy oddzielać od reszty ogrodu. Do tego celu wykorzystać można m.in. drewniane pergole porośnięte bluszczem (lub innymi roślinami płożącymi), murki z naturalnego kamienia, kompozycje roślinne i żywopłoty.

Roślinność w ogrodach angielskich

Choć wydawać by się mogło, że skomponowanie roślin w ogrodzie angielskim jest wyjątkowo proste, jest to zadanie wymagające solidnego przygotowania. Choć kompozycja wydaje się dzika i niedbała, należy pamiętać, że niektóre rośliny mogą wymagać specyficznych warunków. Należy sadzić gatunki, które mają podobne wymagania w stosunku do gleby, nasłonecznienia i podlewania. W angielskich aranżacjach sprawdzą się:

  • niskie byliny kwiatowe sadzone w grupach,
  • różnej wielkości trawy ozdobne,
  • kwiaty polne (np. maki),
  • krzewy owocowe posadzone w pobliżu ogrodzeń (np. maliny, jeżyny),
  • rabatki z różnorodnymi ziołami,
  • drzewa (szczególnie dzikie drzewa iglaste o nieregularnym kształcie),
  • rośliny bluszczowate do obsadzania ścian, murów, altanek i pergoli.

Choć ogrody angielskie są nieco dzikie, splątane i przypominają naturalne lasy i łąki, z pewnością nie wszystko jest w nich dozwolone. Należy unikać roślin, które łatwo przyjmują regularne kształty (np. niektóre gatunki krzewów i drzew iglastych) oraz potrzebują dużą ilość przestrzeni ze względu na gęste i długie ukorzenienie. W ogrodach angielskich niedopuszczalne jest rzadkie sadzenie roślin, okrycia ściółki żwirem (ewentualnie wykorzystać można naturalną korę do zabezpieczenia roślin zimą) czy wprowadzania sztucznych elementów ozdobnych. Wykorzystać można jednak drewniane łuki, ozdobne, gliniane kwietniki, skrzynki z drewna do uprawy ziół.

W ogrodach angielskich z powodzeniem można sadzić i uprawiać wszelkie rośliny użytkowe. Świetnie sprawdzą się drzewa i krzewy owocowe, jednak na rabatach można sadzić także różnego rodzaju warzywa. Szczególnie sprawdzą się rośliny, które nie potrzebują dużej ilości miejsca oraz dobrze tolerują obecność ziół i traw ozdobnych. Warzywa i niektóre owoce można także uprawiać w specjalnych, drewnianych skrzyniach, które dodatkowo świetnie będą się prezentowały w dzikiej stylistyce ogrodu angielskiego.