Okres zimowy zazwyczaj jest okresem, kiedy nasze ogrody zamiast cieszyć oko plejadą barw pogrążają się w monochromatyczności. Jest to czas ogrodniczej stagnacji trwającej aż do wiosny. Odpowiedzią na ten stan jest udekorowanie naszego dzieła roślinami zimozielonymi to jest takimi, które nawet w okresie wegetacji większości roślin pozostają zielone. Ich umiejętność niezrzucania liści na zimę sprawiła, że są często częścią wieloletnich ogrodów. Flora zimozielona zwykle kojarzona jest z drzewami oraz krzewami iglastymi, jednak istnieje wiele gatunków roślin liściastych, które również pozostają zielone nawet pod przysypującym ich śniegiem. Z przyjemnością przedstawię najpopularniejsze z nich:
Bluszcz pospolity
Bluszcz pospolity to pnącze o liściach drobnych, skórzastych i lśniących, potrafiące wspinać się na odległość nawet do trzydziestu metrów. Roślina ta uwielbia cień bądź półcień. Często wykorzystywana jest do udekorowania płotów, ścian domów, parkanów oraz innych pionowych elementów ogrodu
Ognik szkarłatny
Ognik szkarłatny to niewielki krzew, pozostający zielonym przez cały rok. Ponadto w okresie zimowym obrasta on w owoce, mające kolor wahający się pomiędzy żółcią oraz pomarańczą. Liście podczas mroźnych zim mogą odpadać, ale zazwyczaj jedynie brązowieją. Lubią ciepło, słońce, a źle reagują na wietrzne miejsca. Doskonale nadają się na niskie żywopłoty.
Bukszpan wiecznie zielony
Zastanawialiście się kiedyś nad posadzeniem krzewu, który będzie można przekształcić we wspaniałą ogrodową rzeźbę jak z hollywoodzkich produkcji? Bukszpan idealnie się do tego nadaje! Krzew ten doskonale znosi wszelkie przycinki oraz formowania. Rośnie do trzech metrów wysokości, więc wspaniale sprawdza się również jako żywopłot bądź spełniając funkcje okalającą pozwalając na wyznaczanie obwodów czy granic poszczególnych połaci ogrodu. Dodatkowo nie ma specjalnych wymagań świetlnych i również dobrze znosi susze.
Ostrokrzew kolczasty
Roślina doskonała do formowania, z niewielkimi, lśniącymi listkami o ostrych, śpiczastych zakończeniach. Ostrokrzew obrasta w małe, czerwone owoce pozostające z nim przez cały rok, w tym w okresie zimowym. Uwielbia tereny o dużej wilgotności powietrza.
Ligustr pospolity
Zdecydowanie najpopularniejszy zimozielony krzew stosowany do żywopłotów. Posiada gęste listowie składające się z drobnych, zielonych listków. Może urosnąć do prawie pięciu metrów! Krzew ten doskonale znosi mrozy, susze oraz zanieczyszczenie powietrza, dlatego doskonale odgradza ogród od ruchliwej ulicy. Najlepiej czuje się na stanowiskach słonecznych lub półcienistych.
Runianka Japońska
Roślina niska, o bardzo gęstej strukturze liści oraz łodyg, wspaniale nadające się na roślinę okrywową w domowym ogrodzie. Dorasta do dwudziestu centymetrów wysokości i bardzo szybko rozrasta się w przestrzeni, dzięki podziemnym rozłogom. Lubi wilgotne i zacienione stanowiska, dlatego znakomicie nadaję się na sadzenie pod drzewami.
Barwinek pospolity
Barwinek pospolity to kolejna roślina spełniająca funkcje okrywową. Od maja do września kwitnie dodając ogrodowi wspaniałego fioletu wprost ze swoich kwiatów. Posiada skórzaste, ciemnozielone liście. Osiąga wysokość około trzydziestu centymetrów. Najlepiej znosi stanowiska połowicznie zacienione, więc doskonale sprawi się jako okrywka dla nagich pasów ziemi wokół drzewek.
Mahonia pospolita
Niski krzew o lśniących, ciemnozielonych liściach. Kwitnie żółtymi kwiatami kształtem przypominającym niewielkie kielichy gęsto obsiane na pojedynczych łodygach. Latem zamieniają się one w ciemnoniebieskie owoce podobne do jagód. Świetne do tworzenia obwódek, woli tereny lekko zacienione i osłonięte od wiatru.
Trzmielina Fortune
Bardzo gęsty, osiągający do pół metra wysokości krzew, szybko rozrastający się na boki. W Europie hodowany od 1907 roku. Wymaga dobrej, żyznej gleby. W Polsce rzadko kwitnąca. Posiada niewielkie, sześciocentymetrowe liście, które na jesień zmieniają kolor na purpurowy. Jest to krzew pnący więc doskonale nadaje się do przykrywania pionowych powierzchni w ogrodzie.
Irga Dammera
Krzew ten naturalnie występuję jedynie w Chinach, w Polsce uprawiana jest odmiana Major, która lepiej znosi mrozy. Irga wymaga częstego podlewania, gdyż źle znosi susze. Pokryta małymi, ciemnozielonymi listkami nieprzekraczającymi trzy centymetry długości. W lato obrasta gęsto w niewielkie, czerwone owoce. Irga doskonale zakrywa daną jej powierzchnie, dlatego doskonale nadaję się na chociażby skarpy.
Różanecznik
Krzew z rodziny wrzosowatych. Posiada prawie tysiąc odmian! Kwitnie latem, na różne kolory, w zależności od gatunku. Wymienia się między innymi różaneczniki żółte, fioletowy oraz herbaciane. Gęsty kwiatostan występuje jedynie w letnich miesiącach, ale liście pozostają zielone przez cały rok.