Korzyści zdrowotne z uprawiania ogrodu

Uprawianie ogrodu to zajęcie znane od lat. Jeśli zastanawiasz się nad własnym ogródkiem, wiedz, że zajmowanie się ogrodem przyniesie ci sporo korzyści, w tym korzyści zdrowotne. Jakie konkretnie? O tym przeczytasz w poniższym artykule.

Aktywność fizyczna

Współcześni ludzie spędzają o wiele więcej czasu w pozycji siedzącej niż ich przodkowie. Z tego powodu często narzekają na bóle pleców, chodzą na rehabilitacje, chorują. Tymczasem aktywność fizyczna pozwala uniknąć wielu problemów zdrowotnych. Niekoniecznie musisz od razu rzucać się w wir treningów, zwłaszcza jeśli wiesz, że tego nie lubisz. W ogrodzie zawsze się poruszasz, a to trzeba coś zgrabić, przekopać, skosić. O ile nie masz pola długiego jak autostrada, twój wysiłek nie obciąży cię zanadto. Zmęczysz się, spocisz, a nie musisz płacić za siłownię, pakować plecaka itp., choć oczywiście nie musisz rezygnować z innych aktywności na rzecz ogrodu. Dla naszego organizmu gorszy jest brak ruchu.

Czasem słońce, czasem deszcz

Podczas prac w ogrodzie spędzasz trochę czasu na świeżym powietrzu. Zdarza się, że wyjdziesz na dwór nawet w chłodny dzień, żeby coś przekopać, choć normalnie nie wystawiłbyś nosa zza drzwi. W ten sposób zawsze się dotlenisz, a także hartujesz swoją odporność, o ile oczywiście ubierzesz się adekwatnie do pogody. Ogrodowy brud nie jest szkodliwy.

Zręczność i siła

Przekopanie grządki to równie dobre ćwiczenie dla mięśni, jak te na siłowni. Ponadto prace ogrodowe wymagają angażowania całego organizmu, trzeba się schylić, kucnąć, zaangażować ręce. Według wielu badań prace ogrodnicze pomagają dojść do sprawności osobom po udarach, ponadto prace w ogrodzie pomagają zachować zręczność i siłę rąk.

Satysfakcja

Trudno się nie uśmiechnąć, gdy twój trud przynosi efekty. Możesz zasadzić właściwie cokolwiek chcesz i urządzić ogród po swojemu. Uwielbiasz tulipany? Nie ma problemu. Praca w ogrodzie bywa męcząca, ale daje rezultaty. Widzisz wyrastające roślinki, kwitnące pączki i wiesz, że to twoja robota. A kiedy już zbierasz plon, podziwiasz piękne kwiaty, wiesz, że warto było się pomęczyć. Ponadto po paru godzinach pracy w ogrodzie zwykły prysznic cieszy bardziej, a łóżeczko jest jeszcze milsze.

Obniżenie poziomu stresu

W ogrodzie skupisz się na plewieniu, kopaniu, a negatywne myśli się ulotnią. Dzięki temu twój poziom stresu znacznie się obniży. Samo obcowanie z przyrodą działa na nas kojąco, a świadomość, że nasza praca przynosi efekty, pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie i samoocenę. Oczywiście w przypadku chorób psychicznych sama praca w ogrodzie nie uzdrowi nas, ale może być pomocnym elementem w terapii.

Zdrowe serce

Według badań szwedzkiego instytutu Karolinska, u seniorów( osoby w wieku powyżej 60 lat), którzy aktywnie zajmowali się ogrodnictwem, ryzyko zawału i udaru serca spadało nawet o 30 %. W przypadku osób starszych, oprócz ruchu, sporą rolę odgrywa też zwiększenie syntezy witaminy D, odpowiedzialnej za rozwój i stabilność kości. Ponadto prace w ogrodzie angażują wiele komórek i tkanek, a to może wpływać na zmniejszone ryzyko choroby Alzheimera czy demencji.

Pamięć i procesy poznawcze

Czy wiedziałeś, że beztlenowe bakterie glebowe mogą stymulować prace ludzkiego mózgu? No to teraz już wiesz. Zostało potwierdzone naukowo, że istnieje zależność między ogrodnictwem a ludzką psychiką. Bakterie glebowe mogą zwiększać zdolności poznawcze, ułatwiać naukę i wzmacniać pamięć. Oczywiście przed egzaminami trzeba otworzyć podręcznik.

Zdrowe warzywa

Z własnego ogródka uzyskasz pyszne warzywa i owoce. W dodatku wiesz, że nie zawierają one szkodliwych związków, o ile uprawiałeś je naturalnie. Masz pewność, że spożywasz zdrowe owoce i warzywa. Zjedzenie jarzyn z własnej grządki to bardzo miłe doświadczenie. Ponadto zaoszczędzisz trochę pieniędzy, zwłaszcza latem, kiedy świeże warzywa z grządki smakują naprawdę wyśmienicie. Możesz się nimi podzielić i podarować znajomym trochę radości.

Hortiteriapia, czyli leczenie ogrodem

Specjaliści potwierdzają korzyści zdrowotne z uprawiania ogrodu. Powstała nawet specjalna terapia – horiterapia, czyli leczenie ogrodem. Metoda ta pozwala rozwijać intelekt, polepsza samopoczucie oraz ma dobry wpływ na sprawność motoryczną u osób z zaburzeniami ruchowymi i psychicznymi. Cieszy się ona sporą popularnością w krajach skandynawskich.
Nic nie stoi na przeszkodzie, by w prace ogrodowe zaangażować całą rodzinę, ponieważ wspólne zajęcie bardzo integruje.

I jak, przekonaliście się do uprawiania ogrodu? A może już macie swoją własną grządkę i sad?