Kalendarium prac ogrodniczych w lutym.

Zabezpieczanie roślin.

W lutym podobnie jak w styczniu, uważaj na śnieg. Obciąża i może zrywać młode gałęzie, zwłaszcza jeśli pod koniec miesiąca zawiązują pąki i liście, więc jak najszybciej zmiataj śnieg z młodych żywopłotów.
Starsze żywopłoty, które zarosły lub zostały zaniedbane, można teraz usunąć. Liściaste żywopłoty i liściaste wiecznie zielone rośliny, można przycinać mocno i nadawać im kształt gotowy do wzrostu wiosną. Cis można również mocno przycinać, odzyska siłę.
Jeśli jakieś gałęzie drzew iglastych wygięły się lub zniekształciły w czasie zimy, najlepiej nie ścinać ich, co pozostawi lukę, ale można je związać. Użyj drutu pokrytego plastikiem, aby przymocować opadającą gałąź do pnia drzewa, aby przywrócić równowagę. Miejsce, w którym drut otacza pień, użyj starej szmatki, aby chronić drzewo.
Wszystkie nowo posadzone żywopłoty iglaste należy chronić przed wysuszającymi działaniami zimnych wiatrów, stosując polietylenowe bariery chroniące przed dominującym wiatrem.

Drzewa w ogrodzie.

Kiedy ziemia nie jest zamarznięta, jest to najlepszy miesiąc na sadzenie większych drzew. O tej porze roku niewiele można zrobić z twoimi drzewami ogrodowymi. Wszelkie martwe, uszkodzone lub chore gałęzie należy usunąć każdego dnia, gdy nie ma mrozu. Jeśli nie owinąłeś swoich paproci drzewnych, naprawdę musisz to zrobić teraz. W lutym bywają na tyle zimne przymrozki, że mogą zabić niezabezpieczone rośliny.

Róże.

Istnieje wiele badań sugerujących, że sadzenie w lutym i marcu jest najlepsze, ponieważ korzenie nie są narażone na całą zimę, ale tylko na miesiąc, zanim gleba zacznie się nagrzewać i roślina ożyje. Mając to na uwadze i nie zapominając o ogromnych oszczędnościach, jakie uzyskasz kupując gołe korzenie w przeciwieństwie do róż uprawianych w doniczkach, rzuć okiem na swój ogród i zobacz, czy jest miejsce na kolejną różę na granicy. Możesz ją zasadzić w miejscu, gdzie wieje nudą np. na starej szopie, czy nijakiej ścianie.
Wszelkie róże, które przycinałeś wcześniej, mogły nieco zmienić się w zimie, więc pod koniec miesiąca możesz przyciąć wszystkie ciemne, brązowe gałązki róż. Jeśli nie przycinałeś róż w listopadzie, możesz pomyśleć o odpowiednim przycięciu w tym miesiącu. Sprawdź, czy róże pnące są nadal przywiązane do konstrukcji wsporczych.

Krzewy owocowe.

Maliny owocujące jesienią to te, które owocują od końca sierpnia do listopada. Ich mocne łodygi wymagają teraz przycięcia do ziemi, aby nowe mogły rosnąć latem i owocować jesienią. Wokół roślin należy posypać nawozem potasowym – najlepiej organicznym, ponieważ wolniej uwalnia składniki odżywcze, co działa lepiej, gdy roślina dopiero zaczyna rosnąć. Wysoki poziom potażu oznacza, że ma wyższy poziom potasu. Potas to minerał, który wspomaga wzrost owoców i kwiatów i jest głównym składnikiem wszystkich nawozów do pomidorów.
Masz dość miękkich owoców? Wraz z nowym trendem diety o niższej zawartości cukru, jagody są prawdziwym bonusem, ponieważ mają zwykle mniej cukru niż inne owoce i tworzą wspaniałe koktajle, dodatki do płatków śniadaniowych i są niesamowicie macerowane w alkoholu! Jagody, jeżyny i maliny są odporne, łatwe w uprawie i pyszne, a w lutym i następnym miesiącu masz ostatnią szansę, aby je zasadzić!
Ugruntowane czarne porzeczki, czyli starsze niż 2 lata – należy przycinać. Sprawdź, która z gałęzi ma 2 lata lub więcej – (zwykle jest to ciemniejsze drewno) – i wytnij jedną na trzy łodygi aż do podstawy rośliny. Spowoduje to, że tego lata czarna porzeczka wytworzy więcej nowych łodyg, a ty będziesz mógł czerpać korzyści z owoców z pozostałych dwóch trzecich starych gałęzi. Dojrzałe czerwone porzeczki mogą mieć przycięte boczne pędy z powrotem do jednego lub dwóch pąków, podczas gdy główne gałęzie powinny mieć usunięte same końcówki.
Sprawdź krzewy agrestu, aby zobaczyć, czy mają wystarczająco otwarty środek. Agrest może cierpieć na pleśń, jeśli na środku rośliny pojawi się pomieszanie gałęzi, które uniemożliwiają swobodny przepływ powietrza.
Nowe narośle (te, które NIE przyniosły owoców) na malinach owocujących latem, które urosły zbyt wysoko dla ich ramy nośnej, muszą zostać przycięte z powrotem do jednego lub dwóch pąków z górnego drutu lub mogą być wygięte w łuk nad górnym drutem i przywiązany do niego. Oba będą zachęcać do formowania się bocznych pędów wzdłuż łodygi, aby tego lata uzyskać więcej malin.

Natura w ogrodzie.

Luty miesiąc, gdzie wśród dzikich zwierząt i ptaków panuje największy głód i opłaca się karmić swoje ptaki i małe ssaki nie tylko dla radości z oglądania ich w ogrodzie, ale także dlatego, że odwróci ich uwagę od ucztowania na wszelkich cebulach i pąkach.