Ogród przyjazny dla zwierząt: Jak go założyć i co w nim posadzić?

Czy jesteś dumnym rodzicem psa, kota czy obojga? Może nie masz jeszcze zwierzaka, ale chcesz zacząć od małego królika rodzinnego? Bez względu na to, do jakiego punktu podróży w tym aspekcie przybyłeś, prawdopodobnie już zastanawiałeś się nad sposobami uczynienia swojego podwórka bardziej przyjaznym – i zabawnym – dla swojego zwierzaka.
Dobra wiadomość jest taka, że ​​stworzenie łatwego w utrzymaniu ogrodu przyjaznego zwierzętom, który pozwoli ci żyć w harmonii z czworonożnymi ukochanymi, jest łatwiejsze niż myślisz!

Kształtowanie krajobrazu z myślą o futrzanych przyjaciołach polega na stworzeniu nieformalnego projektu, który nadaje się do dzielenia się ze zwierzętami domowymi, i wybraniu nieszkodliwych roślin, które są odporne na zużycie. Podobnie jak my, koty i psy potrzebują dużo cienia i miejsc, aby wylegiwać się na słońcu, gdy pogoda na to pozwala. Od pestycydów bezpiecznych dla zwierząt po rośliny, kwiaty i zioła, których powinieneś unikać, jeśli masz zwierzęta, oto jak przygotować swoje podwórko do dzielenia się z psami, kotami i królikami.

Stwórz zacieniony azyl dla zwierzaka

Tak jak Ty, Twój pies, kot czy królik z pewnością docenią przyjemne miejsce do siedzenia w cieniu i miejsce na drinka w upalny dzień. Sadzenie ziół, takich jak wrotycz pospolity i Pennyroyal (rodzaj mięty) w pobliżu tych zacienionych miejsc dla zwierząt, może pomóc powstrzymać pchły i inne owady przed inwazją na ich przestrzeń i przerwaniem ich drzemki.

Latem ważne jest, aby Twój pies miał wiele zacienionych miejsc w ogrodzie, do których może się wycofać. Możesz posadzić drzewa lub zioła przyjazne zwierzętom lub postawić taki mały namiot dla psa. Miski na wodę mogą umieszczone pod każdym kranem, dzięki czemu możesz bez problemu codziennie dostarczać świeżą wodę. Zwierzaki uwielbiają plamy słońca i cienia w ogrodzie zapewniane przez małe, zacienione drzewa i krzewy. Uszanują wyhodowany ogród warzywny jeśli go odpowiednio zabezpieczysz.

W ogrodzie przyjaznym zwierzętom dobre ogrodzenie to bezpieczny pies – dla małych psów wystarczy 1,2 metra wysokości, ale psy wysportowane będą potrzebowały płotów o wysokości od 1,5 do 1,8 metra. Luki mogą stanowić problem, ponieważ zaciekawione psy mogą zaklinować głowy tam, gdzie pozwala na to przestrzeń. Unikaj dużej szczeliny między ogrodzeniem a ziemią, by rozrabiaki nie wykopały sobie wyjścia. I nie zapominaj, że ogrodzenie nie zatrzyma kota, więc możesz rozważyć wybieg dla kotów.

Ogranicz chemikalia

Często zadawane są pytania dotyczące stosowania środków ogrodniczych i obecności zwierząt domowych. Niestety zdarzają się smutne przypadki psów jedzących przynętę na ślimaki czy środki na inne szkodniki. Najlepiej jest zabezpieczyć ogród przed zwierzętami, zachowując ostrożność przy stosowaniu ogrodniczych chemikaliów; ograniczenie ich stosowania pozwoli uniknąć potencjalnych problemów ze zwierzętami domowymi i dziką przyrodą.

Poczekaj, aż spraye chwastobójcze wyschną na chwastach, zanim pozwolisz psom wrócić na ten obszar. Wiele osób martwi się również, że ich psy piją wodorosty w płynie, których wielu ogrodników używa na swoich roślinach dla optymalnego zdrowia; ale na szczęście nie ma powodu do zmartwień w tym przypadku.

Gdy wezwie natura…

Ważne jest, aby zarezerwować wydzieloną “toaletę” np. dla psów na podwórku. Proces uczenia się może zająć szczeniakowi trzy tygodnie, a dorosłemu trochę dłużej. Jeśli potrzebujesz pomocy, zapisz psa na szkolenie i wychowanie dla szczeniąt.

Właściciele psów z ogrodami będą wiedzieć wszystko o tych nieestetycznych żółtych plamach na trawniku, spowodowanych azotem i solami w moczu psów. Jednym z rozwiązań tego problemu są Dog Rocks, które są zmineralizowanymi skałami, które można dodać do wody pitnej psa. Minerały zeolitowe w skałach neutralizują azot w moczu psa, co oznacza koniec żółtych plam na trawniku.

Rośliny przyjazne zwierzętom

Psy i koty mogą być zdeterminowane, aby dotrzeć tam, gdzie chcą, niezależnie od delikatnych klombów na ich drodze. Spróbuj utworzyć ścieżki z kamieni, miękkiej słomy lub kostki brukowej. Pomocne mogą być również masowe nasadzenia krzewów i traw ozdobnych – większość zwierząt domowych będzie raczej chodzić po takich nasadzeniach. Psy często potrafią przedrzeć się przez legowisko ogrodowe. Zapobiegaj temu, sadząc wysokie trawy i zachęcając je do poruszania się po utwardzonych częściach ogrodu. Przy dodawaniu nowych roślin większe szanse na przetrwanie mają drzewa, krzewy i byliny. Jeśli masz nowy ogród, wypróbuj tymczasowe ogrodzenie z drutu, aby trzymać zwierzęta z daleka.

Podnieś wszelkie grządki warzywne za pomocą podkładów kolejowych, aby psy mogły je obejść, i posadź psią zgnę (roślinę o silnym zapachu, którego psy nie lubią), aby odstraszyć je od łóżek ogrodowych. Stałe ogrodzenie, takie jak płot, jest koniecznością w ogrodach warzywnych lub ziołowych, do których nie chcesz, aby Twoje zwierzęta chodzą. Staraj się też unikać gołej ziemi – to idealne zaproszenie do kopania. Zwykle sadzi się byliny blisko siebie – twarde, bezpieczne dla zwierząt okrywowe, takie jak tymianek, uszy jagnięce, szałwia i sukulenty między większymi roślinami drzewiastymi. Unikaj ciernistych roślin i uważaj na trujące rośliny, takie jak ciemiernik.