Kalendarium prac ogrodniczych w maju.

Choć w tym roku pod koniec kwietnia zaskakuje nas jeszcze zima, o tyle z pracami w ogrodzie nie można czekać. Nie bez powodu powstało powiedzenie, „W maju jak w gaju”. W tym miesiącu wszystko się zaczyna. Przyroda bardzo szybko pokazuje nam że już się obudziła do życia. Dni są coraz dłuższe, słońce potrafi już dobrze, a więc jest to dobry czas na pracę w ogrodzie i przebywanie na świeżym powietrzu. Wszystkie rośliny już na dobre obudziły się po zimowym spoczynku, a wraz z nimi, niestety także i chwasty. Dlatego też, maj, to miesiąc w którym dużą uwagę poświęcamy roślinom użytkowym i pozbywamy się tych niechcianych.

Pierwsze siewy

W pierwszym tygodniu maja siejemy rośliny rabatowe między innymi łubin, słoneczniki czy groszek pachnący. Po 15 maja, czyli poznanej każdemu ogrodnikowi, zimnej Zośce, możemy wysiewać bratki, miesięcznice, malwy i goździki. Jeśli chodzi o warzywa i zioła, wsadzimy Koper ogrodowy, pietruszkę, Późna odmiany marchwi i Buraków, kukurydzę, dynie, cukinie. Jeśli macie w swoim ogrodzie szklarnie, możecie wysiewać ogórka, papryka, pomidory, melony. Wszystkim bylinom, które już przekwitły, należy usunąć kwiatostany. Zarówno w marketowych ogrodach, jakich specjalnych szkółkach, możecie zakupić drzewka i krzewy z gołymi korzeniami które można wsadzić do ziemi już teraz.

Dbanie o trawnik

O ile o trawnik należy zacząć dbać już wcześniej, należy ją regularnie podlewać oraz nawozić. Przy dobrej pogodzie, trawnik szybciej się zazieleni i zagęści, należy go kosić mniej więcej raz w tygodniu. Jeśli w twoim trawniku są ubytki, im częściej będziesz kosić, tym szybciej trawa się zregeneruje. Wysokość koszenia musi sięgać przynajmniej 4 cm. W maju rozpoczynamy też walkę z wyrastającymi na trawniku chwastami. Aby twoja posesja Wyglądała jak z angielskiego dworu możesz zaopatrzyć się w nożyce do trawy lub pół okrągły szpadel, który przyda się przy brzegach trawnika.

Pogoda

Jednego nigdy nie można być pewnym – pogody. W przypadku kiedy miesiąc okaże się deszczowy, twoje rośliny może dotknąć choroba grzybowa. W tym okresie budzi się wiele szkodników. W pierwszej kolejności należy zadbać i ochraniać warzywa i owoce. Najważniejsza jest profilaktyka. Jeśli więc któryś dzień z rzędu pada, opryskaj rośliny naturalnymi preparatami, który zniechęcą szkodniki, do bytowania na nich. Lepiej zapobiegać, niż później jest zwalczać.

Oczko wodne

Już na początku maja, możemy zabrać się za pracę przy oczku wodnym. Minął już czas nawet lekkich przymrozków, które mogłyby zaszkodzić drobnym sprzętom. Teraz jest dobry czas na ich podłączenie. Przedtem jednak usuwamy z wody wszelkie zanieczyszczenia. Możemy dosadzić wodne rośliny oraz zająć się ich rozmnażaniem. Bardziej zapaleni ogrodnicy, chcący cieszyć się pięknym i zadbanym oczkiem wodnym, powinni już teraz pomyśleć o zwalczaniu szybko namnażających się glonów. W celu ich zwalczania stosuje się preparaty chemiczne lub jeśli trzymasz w oczku wodnym rybki – lampy UV.

Doglądanie stałych bywalców

Nie wszystkie rośliny wysiewamy co roku. Niektóre zostają w naszym ogrodzie na dłużej, o nie także trzeba zadbać już teraz. Przecinamy forsycje, wierzbę, skracamy pędy różom. Krzewy te, powinno być dobrze odżywione, dlatego też, trzeba im zapewnić odpowiednią podaż mikro i makro elementów. Dzięki temu będą lepiej odpierał ataki szkodników czy innych chorób. Najlepiej jest zastosować nawozy wieloskładnikowe, które dostaniesz w każdym sklepie z artykułami do ogrodu. Dookoła pozostałych roślin oraz drzewek z pewnością wyrosły chwasty, musimy się ich jak najszybciej pozbyć aby nie konkurowały z właściwymi roślinami o wodę i składniki mineralne. Jeśli w twoim ogrodzie wyrosły pokrzywy, warto będzie zostawić je, najlepiej w miejscu oddalonym od codziennego użytkowania aby nie sprawiały nam problemów i nie narażały na oparzenie, ponieważ są one świetne pożywieniem dla motyli, a także bez cennym dodatkiem do kompostu. Przeglądamy wszystkie iglaki sprawdzając czy nie Bytują na nich szkodniki. Spulchniamy ziemię wokół truskawek i ściółkujemy uciętą słowo, lub włóknina. Należy zwrócić także uwagę, na maliny, warto je podwiązać jeszcze zawczasu. Silne, Domowe rośliny, również możemy zanieść do ogrodu, dzięki temu wzmocnią się, należy jednak pamiętać że bezpośrednie wystawienie roślin domowych na silne, majowe słońce może doprowadzić do ich poparzenia.

W maju żaden Ogrodnik nie będzie narzekać na brak zajęć, jednak najważniejsze masz już za sobą. Aby w letnie miesiące cieszyć się pięknym, zadbanym i obfitujące w zbiory ogrodem, warto jest się poświęcić. Nie ma nic lepszego, niż owoce i warzywa, wyhodowane i uprawiane w prywatnym ogrodzie, ich smak jest tak niepowtarzalny, że na długo nie zapomnisz, a przede wszystkim, wiesz co jesz.